da li postoji ikakav način da se izleči urođena katarakta (nije mi se oko dovoljno razvilo)? Sada imam 17 godina, imao sam dve operacije sa četiri godine koje na žalost nisu bile uspešne i sada na to bolesno oko (drugo mi je u redu) vidim veoma slabo!
Poštovani, Katarakta predstavlja zamućenje sočiva koje se nalazi u oku i može biti urodjena. Jedini način da se katarakta "izleči" je odstranjivanje sočiva operacijom. Kod urođenjih zamućenja operacija treba da se uradi što ranije, već u prvoj godini života, da bi to oko moglo da vidi i da mozak može da memoriše slike. Oko kao organ vida samo prima slike iz spoljašnjeg sveta, a mozak mora da ih obradi i zapamti, da bi ih kasnije prepoznao. Ukoliko je u ranom urastu postojalo zamućenje koje nije dozvoljavalo da svetlosni impulsi stignu do mozga, ovaj nije mogao da "nauči" da gleda, tako da kasnije iako smo uklonili zamućenje i postigli da slike dođu do centara za vid, mozak tu sliku ne prepoznaje. Kod katarakti koje nastaju kasnije u toku života, nakon operacije vidna oštrina ostaje kao i pre pojave zamućenja uz ugradnju veštačkog sočiva u oko ili uz korekciju naočarima ili kontaktnim sočivom. U vašem slučaju sada ne može ništa da se uradi u smislu poboljšanja vidne oštrine, jer je problem u neprepoznavanju od strane cevtara za vid.
Pozdrav
Pitanje broj: #37994
Katarakta predstavlja zamućenje sočiva koje se nalazi u oku i može biti urodjena. Jedini način da se katarakta "izleči" je odstranjivanje sočiva operacijom. Kod urođenjih zamućenja operacija treba da se uradi što ranije, već u prvoj godini života, da bi to oko moglo da vidi i da mozak može da memoriše slike. Oko kao organ vida samo prima slike iz spoljašnjeg sveta, a mozak mora da ih obradi i zapamti, da bi ih kasnije prepoznao. Ukoliko je u ranom urastu postojalo zamućenje koje nije dozvoljavalo da svetlosni impulsi stignu do mozga, ovaj nije mogao da "nauči" da gleda, tako da kasnije iako smo uklonili zamućenje i postigli da slike dođu do centara za vid, mozak tu sliku ne prepoznaje. Kod katarakti koje nastaju kasnije u toku života, nakon operacije vidna oštrina ostaje kao i pre pojave zamućenja uz ugradnju veštačkog sočiva u oko ili uz korekciju naočarima ili kontaktnim sočivom. U vašem slučaju sada ne može ništa da se uradi u smislu poboljšanja vidne oštrine, jer je problem u neprepoznavanju od strane cevtara za vid.
Pozdrav
Pregledajte odgovore po oblastima