Poštovani, pišem vam u ime majke, ima 64 godine i dobila je ultrasonografski nalaz oka na kojem piše: uz nalaz desnog oka: bulbus urednog oblika i veličine. Mrežnice prilježe. Retrobulbarno razvidno hipehogeno cistično polje veličine 9. 5 x 16. 0 mm. Uz nalaz lijevog oka: bulbus urednog oblika i veličine. Mrežnica prilježe. Parabulbarno gore hipoehogena tvorba veličine 3. 8 x 5. 3 mm. Poslana je na mri orbite oka i u nalazu joj piše: nativno i nakon i-v kontrasta. U poziciji desne lakrimalne žlijezde, pokaže se homogena tvorba dobro ograničenih rubova. Max. Je poprečnog promjera 2. 4 x 1. 7 cm. U svim mjernim vremenima tvorba je gotovo izointezivna u odnosu na mišiće. Postkontrastno se vidi intezivna, gotovo homogena opacifikacija. Tvorba ispunjava ekstra konalno masno tkivo i imprinira m. Rectus uz očuvane tkivne granice. Kranijalno seže do dna lijevog frontalnog sinusa. Ostali ekstraokularni mišići su urednih osobina uz slobodno intrakonalno masno tkivo. Optički živci su bez patomorfolških promjena. Zaklučak: ekspanzivna tvorba desne lakrimarne žlijezde (dif. Dg pleoformni adenom) . Prethodno je liječena staphylococcus aureus - mssa na oku. Voljela bih vaše objašnjenje za nalaze. Unaprijed zahvalna i zabrinuta

    Odgovoreno: 05. 06. 2015.
    • Poštovana,
      Pleomorni adenom suzne žlezde je načešća lakrimalna benigna neoplazma, naročito u srednjim godinama života. Maligna alteracija se dešava manje od 3% u prvih 10 godina, a 10-20% u 20 godina.
      nastaje od epitelnih i mezenhimalnih ćelija i širi se u očnu duplju.
      kliničke osobine su blaga protruzija, koja gradaciono raste, kao i prateći bol, otok gornjeg kapka, duple slike, pozadi se mogu videti horoidalni nabori, kao i eventualna promena refrakcije.
      dijagnostiku ste uradili po potrokolu, prvo se radi ultrazvuk oka (koji daje promene srednje do visoke reflektivnosti) i /ili ct ili mri (gde se vidi ekspanzivni proces u obe očne duplje, pritisak na očne jabučice, dobro ograničen nodularni tumor, sa kalcifikacijama oko 3% )
      terapija je hirurška - uklanjanje tumora u celosti je po potrokolu
      diferencijalno dijagnostički dolaze u obzir adenoidni cistični karcinom i mukoepidermoidni karcinom. (ali kod njih se najčešće vidi razaranje kosti)