Poštovani doktore, pišem vam jer sam zabrinuta za svog strica. Naime, njemu je 2001. godine dijagnostikovan ulcerozni kolitis i prepisan mu je sulfasalazin i poseban higijensko-dijetetski režim. Jedno vreme je pratio upute lekara i redovno išao na kontrole, ali je ubrzo prestao. Na poslednjoj kontroli je bio 2001. godine i od tad ni terapiju ne uzima redovno, ne pazi kako se hrani, puši, pije kafu i alkohol. Inače, izložen je velikom stresu na radnom mestu kao i u porodici, zbog materijalnih problema, a bavi se i poljoprivredom tako da obavlja težak fizički posao. U poslednje vreme stanje mu se pogoršalo,često ima krvave prolive, dosta je smršao, a strina kaže da noću ne može da spava od bolova. Postao je depresivan, povukao se u sebe, neće da priča o svojoj bolesti i neće da ide kod lekara. Prema vašem mišljenju, kakvo bi sad trebalo da je stanje njegovog digestivnog sistema, s obzirom na takav način života? Kakve su posledice?

    Odgovoreno: 07. 08. 2008.
    • Postovana, ulcerozni kolitis je hronicno oboljenje koje u nekih pacijenata moze samo da se zaleci, a ne i izleci. Vas stric mora svakodnevno da uzima terapiju uz dijetu. Ocigledno je da je doslo do pogorsanja bolesti pa je neophodan pregled gastroenterologa, obavezna kolonoskopija kako bi se odredila prava terapija u ovom trenutku uz adekvatne doze lekova. Ne treba da se bavi teskim fizickim naporom, a nervoza samo pogorsava bolest. Pozdrav