Postovani,Zakonom o zdravstvenoj zastiti,mi,lekari opste medicine,u obavezi smo da radimo na ranom otkrivanju kolorektalnog karcinoma.Da li je jedan Hemokult test radjen jednom godisnje dovoljan?Zar nije potrebno raditi tri testa?Da li je potrebno da upozorimo pacijente na crveno meso,preparate gvozdja,acetilsalicilnu kiselinu i visoke doze vitamina C?

    Odgovoreno: 06. 08. 2008.
    • Postovana koleginice, sve sto ste naveli u mejlu je tacno. trebalo bi raditi tri testa. Sto se tice upozorenja na ishranu sve zavisi od toga koji test okultne krvi radite i sta je predvidjeno uputstvom. Inace trenutno je nacionalni program za prevenciju i rano otkrivanje karcinoma debelog creva pripremljen za Ministarstvo, to mi je poznato jer sam jedan od clanova RSK koja ga je pripremala, tako da ce vrlo brzo poceti aktivnosti u Republici za sproveodjenje skrininga populacije od 5o do 69 godina. Pozdrav