Postovani doktore,pisao sam vam ranije o mojim problemima.Imam 18 god. pusac sam cigareta,ponekad volim i da popijem,isao sam u teretanu i uzimao anabolike.Moje problem je sto imam klizajucu hiatus herniu,helicobakter pylori,zapaljenje jednjaka i zapaljenje zeludca,i kaskadni zeludac.Dobio sam terapiju lekova za koju ste vi rekli da je odlicna.Pitao sam vas da li cu moci da treniram u teretani.Vi ste mi odgovorili da ona moze samo da poveca herniu,a za pivo ste mi rekli da cu moci da ga pijem po nekad.Mene zanima da li postoji ikakva metoda da se hiatus hernia totalno zaleci,iz razloga sto zelim da vezbam.Drugo do kakvih komplikacije moze da dodje ako budem vezbao sa njom.Isto tako me zanima,da li cu smeti da popijem malo vecu kolicinu piva?ja retko pije ali kad pijem onda uvek popijem malo vise.Da li problemi koje imam mogu da izazovu blagu temperarturu i glavobolju?Sta se radi sa profi sportistima kada dobiju hiatus herniu,neverujem da zbog toga napuste sport od kog zive.Pozdrav

    Odgovoreno: 30. 07. 2008.
    • Postovani, za procenu izlecenja i eventualno indikovanja hirurske intervencije neophodno je da se pogleda rendgenoloski snimak. Svako povecanje pritiska u trbuhu, sto je slucaj i kod dizanja tereta moze da pogorsa hijatalnu herniju. Temperatura i glavobolja nisu posledica hijatalne hernije. U principu alkohol se zabranjuje, zato sam Vam rekao povremeno i malu kolicinu. Operacijom hijatalne hernije i nastavkom rada u teretani riyikujete da se ona ponovi. Medjutim, Vi ipak sami odlucujete uz savete drugih o Vasem zdravlju. Pozdrav