Uradila sam test na heliko bacteriju...i negativan je Da li je moguce imati ulkusnu bolest a nemati heliko bakteriju Da li cir na dvanestercu boli na desnoj strani (pila sam rupurut tegobe se nisu smanjile)ZAsto je stomak poslije bolova sutradan osjetljiv kao da sam trcala maraton.Sto se tice jetre kazu da ona boli na drugaciji nacin....ali povezujem to sa jetrom zato sto me boli intenzivnije ako nesto radim.....UZ je u redu i prilikom pregleda me je bolilo i to desna rebra i ispod njih......doktor me samo cudno gledao....transaminaze i bilirubin ok i cak su nisko ispod gornje normalne granice.Obroke jedem redovno i oni mi nekada pomognu da se bol smiri ali nekada mi je dobro ako sam gladna i onda me ne boli.....a drugi dan suprotno boli ako sam gladna i prestaje ako jedem....kada stavim ruku ispod desnog rebarnog luka kvrci kao crijeva i pritisak ruke mi pomogne.Cudno nekada mi ispod rebara pocne kuckati i nekoliko sekundi udara (mogu da vidim) kao nesto zivo u stomaku. Ja se izvinjavam ako zvucim psihoticno.....ali jedino mi ostaju agresivne metode tipa kolnoskopije i gastroskopije i biopsije da saznam sta mi je....jer pet godina doktori ignorisu ovu bol i pripisuju je stresu

    Odgovoreno: 18. 07. 2008.
    • Postovana, moguce je imati ulkusnu bolest i bez helicobacter pylori infekcije. Cir na dvanaestopalacnom crevu obicno boli u casici ili malo udesno. Bolovi na gladno koji prestaju na unosenje hrane su karakteristicni kopd duodenalnog ulkusa. Osecaj udaranja u predelu zeluca su verovatno prenesene puslacije trbusne aorte kod napora. Ne vidim razloga da radite kolonoskopiju, ali bi gastroskopiju svavako trebalo uraditi. Pozdrav