Postovani profesore Nagorni , imam 31. godinu. Zbog lako povisenih vrednosti AFP (oko 15 ng/mL, ref. 8,1 ng/mL) par meseci unazad trazena je kolonoskopija. EHT i CT abdomena i male karlice su bili uredni, kao i nalazi CEA i Ca 19-9. Nije bilo nikakvih subjektivnih tegoba osim pojave krvi u stolici koji su posledica suljeva pri kraju debelog creva. Dana 23.04.2008. godine uradjen mi je preged kolonoskopijom. Pregled je vrsen tako sto sam lezao na levoj strani, tj. na boku. Za vreme pregleda, kako se sonda priblizavala tankom crevu osecao sam bol u desnom delu abdomena negde u predelu izmedju kraja rebara i pocetka karlice, prakticno na sredini desnog dela trbuha. Zbog tih bolova lekar me je okrenuo da lezim na ledjima, sto je donekle smanjilo bol, tako da je ostatak pregleda vrsen u tom polozaju. Lekar mi je rekao da je morao zbog kompletnosti pregleda da udje i u tanko crevo. U izvestaju je napisano da su rezultati kolonoskopije dobri. Problem je sledeci, od toga dana povremeno imam bolove u tom istom predelu gde sam i tada osecao za vreme pregleda. Obratio sam se lekaru koji je vrsio pregled i dobio odgovor da nije moguce da je to od posledica kolonoskopije i da nema razloga za brigu. S obzirom da iste probleme imam i sada molio bih Vas za savet. Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 15. 07. 2008.
    • Postovani, slazem se sa Vasim lekarom da bolove koje imate nisu posledica prethodne kolonoskopije. Ocigledno je da imate presavijeno crevo, sto zakljucujem iz promene polozaja tela u toku pregleda, a verovatno i funkcioanlni poremecaj, poremecaj motorike debelog creva sto izaziva bolove. Debelo crevo Vam je u redu kao i zavrsni deo debelog creva, sto znaci da je iskljucena tumorska patologija, ulcerozni kolitis i Kronova bolest zavrsnog dela tankog crfeva gde je i najcesca loklaizacija. Pozdrav