Postovani doktore, imam pitanje vezano za moju majku,naime vec dugo vremena ima kamen u zucnoj kesi koji iznosi 4 cm,pre 3 meseca je imala bolove pracene povracanjem,uradjen je uz koji je potvrdio postojanje kamena i presavijenu zucnu k.,ostali organi b.o.,tada dobija savet da krene sa dijetalnom ishranom(do sada izgubila 10 kg) ,transaminaze su bile povecane kao i holesterol,za par nedelja trans.su pale na normalne vrednosti,i dalje ima holesterol.a nema trigliceride,ovo su nalazi od pre 2 meseca.Problem je nastao pre 5 dana kada je ponovo imala napad sa mukom i povracanjem,stolica normalna,urin tamnije boje,uz povisen krvni pritisak.Sledeci dan na uz uocena promena na glavi pankreasa (nehomogen) i postojanje mikrolita sem onog veceg kamena,opet savetovana izuzetno rigorozna ishrana i upucena kod hirurga,koji je danas palpatorno utvrdio da je sve uredu sa pankreasom,jer je neosetljiv na duboku palpaciju,i z akazano dalje ispitivanje u ponedeljak radi laporaskopske operacije z.kese. ono sto mene interesuje je da li treba raditi ct,da li treba ukljuciti ab i eventualno infuzionu ishranu,i da li se zaista moze iskljuciti nalaz uz samo palpacijom?Ja vas molim da iskreno odgovorite,posto mi ovo deluje kao neozbiljan tretman.Volela bih da nisam u pravu,zaista.Inace moja majka je 59 godiste,ima oko 105 kg,nema nekih drugih oboljenja ,po potrebi uzima tab.za visok krvni p.Izvinite na mom opsirnom objasnjenju i hvala vam unapred!

    Odgovoreno: 08. 07. 2008.
    • Postovana,
      U svakom slucaju Vasa majka treba da se operise kada se smire tegobe. Ocigledno je da ima i komplikacije osnovne bolesti i verovatno da je sada imala akutno zapaljenje pankreasa zbog kamncica koji je migrirao. Palpacijom tj pregledom rukama ne moze se isklljuciti oboljenje pankreasa, potrebno je u svakom slucaju uraditi eho abdomena, a nakon toga potencijalno i CT. Hirurzi postavljaju indikaciju za hirursku metodu, odnosno da l ice se raditi klasicvna operacija ili laparoskopija, ali nisam siguran sa gojaznoscu Vase majke da je ona za laparoskopiju.