Postovani doktore, Zahvaljujuci neredovnoj ishrani, dijeti koju sam drzao prosle godine i pasivnom nacinu zivota, zaradio sam dispepsiju, o kojoj sam cuo apsolutno sve, posebno to da popravljanje iste zahteva veoma uredan nacin zivota i redovnu i kvalitetnu ishranu i da dovodjenje digestije u normalan status nije kratkotrajan proces i da je veoma dug i naporan. Tokom rutinskog UZ abdomena, pronadjen mi je kamen 17mm u zucnoj kesi, bez ikakvih patoloskih promena na samoj zucnoj kesi, u kanalima ili na unutrasnjim organima. Misljenje interniste koji je radio UZ je da to ne treba operisati, jer nisam imao nikakve tegobe, vec kako se izrazio "tihu kalkulozu koja se u principu ne operise i od koje boluje odredjeni procenat populacije, koji nije mali, a da pritom uopste i ne zna za to". Naravno, rekao je da mogu traziti misljenje i drugog doktora, pa sam razgovarao i sa svojim gastroenterologom, koji mi je rekao da je kamen velicine tako da ne moze da se zaglavi i uzrokuje veci problem i da posto dosad nisam imao tegoba cak i pored nepravilne ishrane, operacija nije neophodna (uputivsi me na misljenja da pacijenta ne treba podvrgavati operativnom zahvatu ukoliko je rec o tihoj kalkulozi, a da cak i pored tegoba ukoliko bi nastale, to nije nuzno uraditi odmah vec se moze pratiti godinama). Zanima me Vase misljenje o tome. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 06. 07. 2008.
    • Postovani,
      Oprecna su misljenja kakav savet dati kod kalkuloze zucne kesice koja protice asimptomatski, operisati, ili ne operisati. TAcno je da veliki kalkulus ne moze da se pokrene i da ispolji kopmplikacije, a sa druge strane prisustvo kalkuloze u zucnoj kesici je satalna iritacija za sluyokozu zucne kesice. Kalkuloza zucne kesice se smatra prekancerozom za neoplazmu zucne kesice jer se ista moze javiti u nekoliko procenta. Ne znam Vasu konstituciju, godine starosti, ali razmisljajte o operaciji.