Postovani doktore bila sam na UZ i pregled barijumom a zatim sam uradila gastroskopiju ustanovljeno mi je da imam kilu i gastritis a rezultati brisa zeluca su sledeci pa vas molim da mi protumacite dijagnozu: MIKROSKOPSKI OPIS: reprezentativnost biopsijsjskih uzoraka-dva uzorka gastricne mukoze antirumskog tipa,pregled serijskim presecima na razlicitim dubinama. Strukturne i epitelne promene-ne uocavaju se izuzev nehomogene i pretezno superficijalne inflamatorne infiltracije sa retkim fokusima aktivnosti i veoma blagim fokalnim reaktivnim epitelnim promenama.Minimalni edem u superficijalnoj lamini propriji. PHDG/ZAKLJUCAK GASTRITIS ANTRALIS CHRONICA SUPERFICISLIS ET ACTIVA LEVIS DIJAGNOSTICKA KATEGORIJA INFLAMACIJE NEKATEGORIZOVANI/NESPECIFICNI TIP INFLAMATORNA INFILTRACIJA:CELULARNOST ++ AKTIVNOST INFLAMACIJE:+ ATROFIJA:0 HELICOBACTER PYLORI:++ EPITELNA KATEGORIJA I (NORMALANA) T-63000 M-43000 DA LI IMAM RAZLOGA ZA BRIGU I STA DALJE DA PREUZMEM? UNAPRED ZAHVALNA!!!

    Odgovoreno: 01. 07. 2008.
    • Postovani,
      Nema razloga ni za kakvu brigu. Imate zeludacnu kilu i bakteriju H.pylori, dakle treba da uzimate eradikacionu terapiju koja se sastoji u davanju leka iz grupe inhibitora protonske pumpe i dva antibiotika. Javite se Vasem ordinirajucem lekaru kako bi Vam odredio terapiju.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #7169

    • Poštovani doktore, Uradjena mi je gastroskopija i utvrdjeno da je mukoza želuca umereno inflamirana.U antrumu se uočava jedan polipidni nabor(Uzeta biopsija).Patohistološki nalaz: I.Gastritis antralis atrophica(AAG).Atrophio glandularum mucosae antralis moderata.Metaplasia intestinalis incompleta(IM II ++)Mucosae ventriculi moderata Dijagnost.kategorija inflamac:Hronični atrofični tip Inflam.infiltracija:Celularnost + Aktivnost inflamacije 0 Atrofija ++ IM,intestin.metaplazija: ++ Helicob.pilori:0 II.Gastritis corporalis superficialis Dijagnost.kateg.inflamacije:Hronični nespecifičan tip . Inflamat.infiltracija:Celularnost + . Aktivnost inflamac: 0 . Atrofija: fokalna proredjenost . IM,intest.metaplazija: - . Helicob.pilori 0 Molim tumačenje ovog nalaza biopsije i Vaš savet što se tiče lečenja.Hvala