Postovani profesore Nagorni, Molila bih vas da mi odgovorite na sledece pitanje- moj otac je 1956. godiste i 2001. godine mu je dijagnostifikovan ulcerozni kolitis. U prve cetiri godine strogo je postovao dijetalni rezim ishrane i pridrzavao se propisane terapije- koristio je tablete supozitorije 5 Asa. Nakon toga kao da je izgubio snagu volje, poceo je da zapostavlja terapiju i sada vec ne postuje svoje zdravlje ni minimalno. Uz to je strastveni pusac , a ne retko se sa prijateljima "pocasti" sa malo alkohola. Ono sto vas zelim pitati zapravo je sledece- ocigledno je da njegova bolest napreduje jer se vec poceo zaliti na bolove u predelu ledja i donjeg stomaka, a dok spava u stomaku kao da mu sviraju trube. Molim vas da mi, na osnovu slike koju sam vam iznela, ako je moguce kazete u kom je stadijumu sada oboljenje kolona i kakvi su izgledi za eventualno usporavanje tog procesa napredovanja do prelaska u rapidno?Takodje bih vas molila da me posavetujete u pogledu psiholoskih metoda uticaja na pacijente obolele od ulceroznog kolitisa koje primenjujete u svojoj praksi jer mome ocu je svakako i taj psiholoski aspekt neophpdno probuditi. Unapred zahvalna J.

    Odgovoreno: 04. 06. 2008.
    • Postovana,
      O prosirenosti bolesti moze se govoriti na osnovu kolonoskopskog nalaza koga je potrebno i obnoviti da bi se uporedio sa prethodnim nalazom. S druge strane kod ulceroznog kolitisa mogu biti osteceni i zglobovi i citav niz drugih ekstraintestinalnih maniferstacija. Ima mnogo movih i mocnih lekova, ali potrebna je kompletna laboratorijska pretraga, kolonoskopija i terapija i dijeta uz kontrolu gastroenterologa.