Postovani Dr. Nagorni, poslednjih mjeseci imam dosta neugodnih i bolnih problema sa hemoroidima, pri cemu se javljaju i stalna krvarenja. Dosta sam citala o ovom problemu, i trudim se da postujem "zakone" u svrhu lijecenja hemoroida. Ispravna higijena, koristenje masti i cepica, blaga ishrana i jos mnogo toga na zalost nisu uspjeli da rijese moj problem. Zanima me kom doktoru, odnosno specijalisti bih trebala da se obratim. Postoji li mogucnost trajnog uklanjanja? Da li su hirurski zahvati preporucljivi? Postoji li povezanost izmedju hemoroida i tumora debelog crijeva? Hvala Vam unaprijed na odgovoru, Nikolic Marija

    Odgovoreno: 03. 06. 2008.
    • Postovana,
      Prvo da VAm odgovorim da ne postoji povezanost hemoroida i tumopra debelog creva. Neophodno je da se javite prvo gastroenterologu da proceni, nakon klinickog pregleda da li treba da se radi rektoskopija, kratki endoskopski pregled zavrsnog dela debelog creva ili kolonoskopija, pregled celog debelog creva. Ukoliko je kod Vas prisutan strah od ozbiljnije bolesti nego sto su hemoroidi predlazem da uradite kolonoskopiju. Nakon endoskopskog pregleda obratite se hirurgu koji ce Vam potencijalno predloziti adekvatnu terapiju *mislim na intervenciju= podveziavanje, injekcije ili operaciju).