Postovani, od druge godine zivota imam problema sa jetrom (sada imam 28 god.) Pocetna dijagnoza je bila Hepatosplenomegalic jer nisu znali sta izaziva odumiranje jetre, posle je preinacena u Hepatitis chronica activa da bi sada bila Hepatitis chronica sanata. Nikada se nisam lecila na Infektivnoj klinici vec kod gastroenterologa jer je moj hepatitis neinfektivan. Zato sto je moj doktor otisao sa Instituta za majku i dete 1996 a drugi doktor je bio preterano raspolozen da uradi jos neku biopsiju (imala sam ih 4) otisla sam odatle ali nismo mogli uzeti karton (receno nam je da nemoze da se iznese nikako sa instituta). Posle je jetra duze vreme bila skoro u redu i po potrebi sam isla kod mog starog doktora. Medjutim napravila sam vecu pauzu, stari doktor je zaboravio detalje mog slucaja i sada nemam nikakvih podataka o bolesti osim u tom starom kartonu. Da stvar bude komplikovanija pre tri godine mi je utvrdjena celijakija. Antitela su bila: Transglutaminska IgA At. 1.02 (ref: <4.0 sl poz 4-10). Uradjeni su mi testovi za koje ne znam sta znace: Nikoplastin (PT): 15.9" i Cephotest (PTT) 34.9". Biopsija je pokazala: Atrophio partialis villoum intestini tenuis gralus (ili nesto sl nemogu da procitam) I-III. Moja pitanja su: 1. Posto bih volela da ostanem u drugom stanju i veoma mi je vazno da se dokopam starog kartona, koliko se kartoni cuvaju i da li postoji mogucnost da ga dobijem 2. Da li ovi rezultati sa sigurnoscu pokazuju na Celijakiju 3. Kako bi moje stanje uticalo na mogucu trudnocu

    Odgovoreno: 28. 05. 2008.
    • Postovana,
      Trebalo bi da se Vas karton i dalje cuva na Institut. Sve nalaize koje ste uradili ukazuju da imate celijakiju. Potencijalno Vase stanje moze da onemoguci ili ugrozi trudnocu, ali ne mora. Pre svega potrebno je da se obratite gastroenterologu na Klinicko pregled i procenu koje laboratorijske rezultate treba uraditi.