Dobar dan. Ja imam 22 godine i jedan problem. Imam problema sa želucem već duže vreme (oko 2 godine), i trenutno istražujem od čega potiču ti problemi. Prvo sam imala bolove u želucu, naduvavao mi se. Onda sam primetila da jako sporo varim. Ponekad sam imala i mučninu, vrtoglavicu, proliv. Nisu me slali nikad na ispitivanja, nego su mi uvek davali lekove: Ranisan, Pankreatin ili Rupurut. Sada sam počela sa ispitivanjima. Nisam imala gorušicu skoro nikad, retko sam povraćala. Tegobe su jače na pun stomak. U stolici nema krvi. Pre 2 godine sam bila jako smršala. Inače sam asthmatičar. Trenutno sam već oko dva meseca na dijeti. Imala sam slične simptome. Jedem kuvano povrće, kuvano meso. štapiće, krekere. U poslednje vreme sam primetila da me boli stomak i u predelu creva (oko pupka i sa desne strane). Imala sam 2 puta (pre par godina) početak upale slepog creva, ali ga nisam operisala. Imala sam pre 3 godine kamen u bubregu. Bio je mali, sam je izašao. Ne pušim, ne pijem. Imam svog gastroenterologa, ali mi neki nalazi jednostavno nisu dovoljno razjašnjeni. E,sad. Kao prvo da kažem, nemam Helicobacter Pylori. Davala sam stolicu na analizu na gljivice. I bilo je pozitivno na Candida SPP, u velikom broju. Pila sam Nistatin kapi. Treba opet da dam stolicu na analizu za proveru. Radila sam UZ abdomena. Jetra, žučni putevi, pankreas, slezina, bubrezi i bešika su u redu. Holecista je bez kalkuloze i bez inflamacije, presavijena (2 puta) sa talogom zgusnute žuči. Šta to znaći? Da li presavijena žučna kesa može da utiče na varenje, ili na rad nekog drugog organa za varenje? Rečeno mi je da je to od nervoze, kojoj sam ja vrlo sklona. Da li to može da mi pravi problem? Kako se to ispravlja? Objektivni nalaz gastroenterologa je: Dobro razvijena i uhranjena, afebrilna, anikterična, kardijalno kompenzovana, trbuh u ravni grudnog koša, mek, lako osetljiv u piloroduodenalnoj tačci, ali jače u predelu ileocekalnog predela, bez patološke rezistencije, jetra i slezina se ne palpiraju. Šta to sve znači? Davala sam krv i urin na analizu. Sledeće komponente odstupaju. RDW: 13.2 H% Ukupni holesterol: 5.94 H mmol/L S-HDL- holesterol: 0.74 mmol/L LDL - holesterol: 4.72 mmol/L non HDL - holesterol: 5.20 mmol/L LDL koeficijent: 8.02 Indeks ateroskleroze: 6.37 Šta to sve znači? Radila sam ezofagogastroduodenoskopiju. Nalaz je sledeći: Ezofagus je u redu. Kardija je uredna, postoji veća dislokacija ezofagogastričnog spoja ka proksimalno (oko 4cm). Želudac je u redu, sa obiljem formirane stare hrane, amorfne. Jela sam 7h pre pregleda. Pilorus je u redu. Bulbus je pravilan, sa amorfnim staznim formiranim sadržajem (tečnosti uopšte nema), mukoza je glatka, sjajna, umereno hiperemična, bez vulnerabilnosti i ulcertoznih promena. Descedentni duodenum urednog lumena, pravilnih nabora, ali mukoza difuzno mlečno beličasta, predeo papile urednog izgleda. Pila sam teblete Probiotik 15 dana. Trenutno pijem Omeprol i Reglan. Još mi je preostalo da uradim irigografiju sa prikazom terminalnog ileuma i apendiksa (kako se to radi?) i kontrolu stolice na gljivice. Da li možete malo da mi pojasnite te stručne nazive, sve to što sam napisala da mi nije jasno i date vaše mišljenje na osnovu svega što sam napisala? Hvala unapred.

    Odgovoreno: 25. 05. 2008.
    • Postovana,
      Sva pitanja koja mi postavljate u obavezi je da VAm ih objasni Vas gastroenterology. Ygusnuta zuc znaci da postoji mogucnost stvaranja kalmencica. Problemi vezani za zucnu kesicu i9 zucnu kiselinu i soli mogu da uticu na process varenja. Presavijena zucna kesica potencijalno0 moze da pravi probleme moze se potencijalno isprave npr ako ste mrsava osoba dodatkom nekoliko kg. Tacke koje pominjete su strucni nazivi za bolne tacke duodenuma kod ulkusa i predela slepog creva. Irigografija je pregled debelog creva gde se barijum ubacuje kroz cmar, a zatim prave rendgenoloski snimci. Najverovatnije da imate funkcionalno obolenje digestivnog trakta, medjutim ne volim da postavljam dijagnoze na osnovu podataka, a bez klinickog pregleda. Sto se tice nalaza masti i indeksa ateroskleroze kardiolozi su kompetentniji od mene da o tome govore.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #5827

    • Tanja Zafran 15. 01. 2023.

      Poz recite mi da li ste resili problem savijene zuci i kako i koji doktor vam je pomogao ja umirem od mucnina slabosti nekad vrtoglavice varenja a niko da pomogne nwmogu iz kuce a zeludac sve ostalo uredu

    • Tanja Zafran 05. 01. 2023.

      Kako ste sredili problem sa savijenom zuci ako nije bilo nista u njoj? meni je muka, treca godina a bol je blag.  svi doktori kazu to sto je savijena nista,  pa mi treba pomoc kako ste resili problem i kod kog doktora ste bili?

    • Tacno tako presavijena zucna kesa me je doterala do tog stadijuma da osecam nedostatak daha malaksalost..i slabo varenje..to treba odstraniti

    • I ja imam slicne tegobe sve moguce nalaze sam uradio i nista...imam zestoko nadimanje i mucninu kratak dah borim se za vazduh proliv a ne povracam....imam previjenu zucnu kesu zucni kanali nisu prosireni bez kamena i pijeska....a sto je najgore lekari me salju kod psihijatra kao da sam ja lud i da je sve na nervnoj bazi a nije 100%sam siguran u to....ako neko ima bilo kakav savjet molio bi ga da mi pomogne..

    • Iz iskustva mogu reci da presavijena zucna kesa moze da pravi velike probleme. Proliv povracsnje nadimanje gasovi lupanje srca nervozu.