Postovani doktore, nedavno sam Vam poslao sledece pitanje: ''Postovani, Imam sledece simptome:pre nekoliko godina pocelo je da se produzava vreme praznjenja creva da bi danas ostajao i vise od pola sata na WC solji.Uz to imam i osecaj da se nisam potpuno ispraznio pa najcesce moram ponovo u WC.Potreba se vrlo cesto javlja posle jela. Osim sto se produzilo vreme povecala se i ucestalost tako da danas odlazim i po 5-6 puta u WC. Nemam nikakve bolove. Pre nekoliko godina imao sam kapanje krvi iz anusa posle defekacije,ali bezbolno. Verujem da sam tokom svih ovih godina dobio i hemoroide. Krvarenje je retko( mozda jednom u 2-3 meseca) i obicno prodje u roku od dan ili dva. Imam i gasove ali ne i krcanje u stomaku vec samo pri defekaciji. Primetio sam da mi jako zasladjena kafa pomaze da se bolje ispraznim mada je u poslednje vreme taj efekat oslabio. Nocu se ne budim, mada ujutru odmah posle budjenja moram u WC. Medjutim tako je oduvek jer sam tu naviku stekao jos u detinjstvu i verovatno da to nema veze sa sadasnjim problemima.Ne gubim tezinu vec sam se unazad nekoliko godina i ugojio. Fizicki sam dosta neaktivan. Stolica je nekad formirana,nekad je prolivasta ali je dosta stanjena. Ponekad neobjasnjivo dodje do poboljsanja na dan-dva. Inace imam osecaj kao da je debelo crevo pocelo da blago izlazi napolje pa mi je uvek potrebno mnogo toalet papira da obrisem sve nabore oko anusa. Medjutim jedno jutro, opet bez ikakvog vidljivog razloga, doslo je do naglog povlacenja debelog creva ka unutra, mozda cak i previse tako da sam osecao ulegnuce oko anusa precnika 3-4 cm.Takodje se i stanje sa praznjenjem poboljsalo,imao sam osecaj potpune ispraznjenosti i to u roku od samo nekoliko minuta. Dakle idealno. Nazalost, posle dan dva svi problemi su se opet vratili, a ulegnuce nestalo tj crevo ponovo krenulo napolje. Krvna slika je u redu, osim blago povisenog secera(oko 6). Bio sam kod lekara i on je postavio dijagnozu IBS. Od lekova sam prvo pio Orvagil, pa Lactulose sirup i Motilium i to je sve bilo bez efekta. Poslednjih nekoliko dana pijem Rudakol i Bromazepam 1.5mg. Medjutim to kao da je izazvalo pucanje hemoroida.Imam bolove oko anusa i krvarim pri praznjenju.Krv je svetlo crvena. To traje evo vec nedelju dana. Takvi problemi su ranije prolazili u roku dan-dva. Ustvari Rudakol i Bromazepam sam pio dva dana po jednu tabletu a onda napravio pauzu od tri dana pa poceo da pijem 3 puta dnevno kako mi je i prepisano. Mislim da je krvarenje pocelo bas dan ranije ili kasnije od kada sam poceo da pijem ove lekove kako mi je prepisano. Sta moze biti uzrok krvarenja-onaj prekid ili mozda osetljivost na Rudakol. Ili je sve to samo slucajnost da je pocelo bas tada? Napominjem da sam cesto pio ove lekove a da kasnije nisam nista jeo po nekoliko sati jer sam morao na posao. Upravo zbog problema sa praznjenjem creva i sto cesto moram posle jela u WC izbegavam da jedem pre posla tako da mi je prvi obrok najcesce posle podne-oko 2-3 sata. Znam da to nije dobro ali drugacije ne bih mogao da izdrzim na poslu. Morao bih sat ili dva da provedem u WC u. Takodje Vas molim da mi kazete da li zaista imam IBS posto sam na internetu uvek nalazio da je njegov obavezan simptom bol u trbuhu koji ja nemam. Pitam Vas ovo jer se plasim da cu opet izgubiti mnogo vremena za lecenje ako je dijagnoza pogresna, jer lekari mi osim krvne slike nisu trazili nikakve druge analize( osim lekara opste prakse koji me je uputio na snimanje zeluca rentgenom. U osnovi sve je bilo u redu osim sto je bio spastican tokom pregleda i jos nekoliko sitnica). Dakle: imam li zaista IBS, otkud to krvarenje i sta jos mogu da uradim da bih se izlecio? Inace Rudakol i Bromazepam pijem tek nedelju dana pa jos uvek nisam siguran da li pomazu. Imam 31 godinu, u porodici nemam neku istoriju bolesti creva osim sto majka ima probleme sa hemoroidima. Unapred hvala, Zoran" Odgovorili ste mi da uradim kolonoskopiju jer terapija ne daje rezultate.Mislim da me niste najbolje razumeli jer terapiju Rudekolom i Bromazepamom sprovodim tek oko tri nedelje dok sam ostalo pio krajem prosle godine pa mislim da je jos rano za efekte.Ipak svejedno cu Vas u najskorije vreme poslusati i uraditi kolonoskopiju.Medjutim pisem Vam zbog druge stvari. Zbog nekih drugih stvari sam vrsio testiranje stolice i rezultati su bili sledeci: -prva analiza: radjena korpokultura stolice i bris grla.Nisu nadjene patogene bakterije ni u jednom uzorku a u stolici nadjena Candida "veoma veliki broj".Zbog odredjenih stvari sam posumnjao u nalaze i posle par dana uradio ponovo pregled stolice -druga analiza:ista laboratorija( ponavljam par dana kasnije) analiza stolice na kandidu i parazite.Nalaz negativan! Totalno zbunjen, odlucujem da promenim laboratoriju i opet par dana kasnije dam stolicu na analizu -Treca analiza: u drugoj laboratoriji.Kada sam zatrazio pregled na kandidu rekli su mi da to nije korpokultura vec mikoloski bris stolice( u prve dve analize u onoj prvoj laboratoriji to se zvalo korpokultura!). Rezultat: pronadjena Kandida albicans 30% E sad moja pitanja su sledeca: 1.Sta ja treba da uradim da bih ispitao prisustvo kandide u crevima-korpokulturu ili mikoloski bris? 2.Da li je moguce da se rezultati tako promene za samo desetak dana:veliki broj, pa negativan pa 30% prisutna kandida? Da li je u pitanju mozda greska laboratorije ili su ovakve oscilacije moguce? U medjuvremenu nisam primenjivao nikakve mere lecenja osim Rudakol i Bromazepam 1.5mg. Takodje izmedju prve i druge analize bio je period znatnog poboljsanja u radu creva.Mozda zbog terapije ili mozda zbog pucanja hemoroida jer sam tih dana skoro pri svakom praznjenju imao krvarenje i bol oko analnog otvora. Krv je bila svetlo crvena. 3. Sta uopste znaci prisutna kandida 30%? Da li je to mnogo i da li zahteva lecenje? Koliko je normalno? 4.Sta mislite o Magnetoplagu i da li je on zaista toliko efikasan u lecenju hemoroida? 4.Da li kandida moze biti uzrok svih ovih problema koje imam? I za kraj jedna moja teorija.Da li je moguce da moji problemi poticu iskljucivo od hemoroida.Kad oteknu sprecavaju potpuno praznjenje, a onda se na zaostalom sadrzaju razvijaju gljivice i gasovi koji ispunjavaju creva i izazivaju ponovni nagon za praznjenjem.Ponavljam da imam strasno mnogo gasova. Znam da je ovo potpuno laicka i mozda smesna teorija ali mi je pala napamet nakon nedavnog krvarenja (koje je verovatno bilo zbog pucanja unutrasnjih hemoroida-kako ste rekli) i bas tada je doslo do poboljsaja-kao da je nestala prepreka u crevima. Molim Vas da mi uskoro odgovorite na ova pitanja.Izvinjavam se zbog opsirnosti pisma ali jednostavno se plasim da nesto vazno ne ispustim. Molim Vas da ne pomislite da sam neki hipohondar ili mozda psihicki poremecen jer zaista nije tako.Jednostavno lekari kod kojih sam bio prilicno su lagodno postavili dijagnozu ne zahtevajuci nikakve analize,a jos manje daju neka objasnjenja. Zbog toga sam prinudjen da putem interneta trazim objasnjenja simptoma koje imam. Koliko sam saznao IBS se daje tek kad sve analize pokazu da nema organskog poremecaja, a ja ponavljam osim osnovne analize krvi nista nisam radio i dobio tu dijagnozu! Predugo patim od ovih problema i nestrpljiv sam da konacno saznam sta nije u redu i da se izlecim ako je ikako moguce! Unapred hvala i jos jednom izvinite zbog opsirnosti, Zoran

    Odgovoreno: 25. 05. 2008.
    • Postovani,

      Razumeo sam Vas dobro u prvom obracanju. Dakle instiostiran da uradite kolonowkopiju.

      Sto se tice Vasih pitanja. Odgovori su sledeci:

      1. Candida se ispituje pregledom stolice na gljivice, dakle ne brisom,
      2. Postoji mogucnost oscilacija u nalzu stolice na candide, zato se nekada institira da se daju 3 uzastopne stolice,
      3. Obicno se broj kolonija candide belezi, retko u procentima, pa ipak 30% zayheva lecenje antimikotiicima i dijetom bez slatkisa i belog brasna,
      4. Ta vrsta terapije mi nije poznata
      5. Candida moze biti razlog, ali ne mora za tegobe koje imate.

      Uradite kolonoskopiju obavezno.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #5774

    • Da li gljivica kandida može da stvori hemoroide ili plici anusa pošto imam bolove samo kad idem u wc i kad je normalna stolica i kad je retka.