Poštovani doktore javljam se po drugi put. Urađena mi je druga gastroskopija iako ja baš nisam bio raspoložen za to, i moram da kažem da sam ovu odlično podneo jer je doktor zaista bio pažljiv i nežan. Želudac i jednjak su neoštećeni, a nazire se mala hiatus hernia. Dijagnoza: NERB. Podrigivanje je i dalje prisutno ali u manjoj meri, kao i vraćanje kiseline. Napominjem da jedem izuzetno male obroke i da pored njih imam podrigivanje (npr. obrok: tanjir supe ili nekoliko obarenih krompira ili parče belog mesa). Kako da eliminišem to podrigivanje? Iskreno se nadam da neću morati pod nož. Dobio sam terapiju Nexum 40mg jednom dnevno, 6 nedelja. Da li sa ovom hernijom smem da se bavim sportom? Da li je tačno da kod manjih hernia vežbe za trbušnjake i ojačavanje trbušne muskulature mogu da srede stvar tj. da se želudac vrati na mesto? Da li ovakve hernie imaju tendecnciju da rastu i kako to da sprečim? Inače, ponovni test na kandidu iz stolice nisam radio jer sam još uvek pod terapijom za nju, a rečeno mi je da moram da sačekam nedelju dana posle terapije za testiranje. Da li je tačno da kandida u crevima može da izazove nadimanje pa i podrigivanje? Bilo bi logično jer ja ne podrigujem odmah nakon jela nego nakon nekih pola sata. Hvala unapred na odgovorima.

    Odgovoreno: 12. 05. 2008.
    • Postovani,
      crevna kandidijaza izaziva nadimanje vise, retko podrigivanje, Podrigivanje mozete eliminisati tako sto ce te da dobro zvacete hranu, da lagano jedete, da se posvetite obroku, a ne da on bude uzgredan recimo uz citanje novena. Trbusni misici i njihovo jacanje mogu da povoljno uticu na h.herniju, a hernija ima tendenciju da raste kada se povecava pritisak u trbusnoj duplji, kakav je recimo kod gojaznih osoba, velike kolicine gasova, trudnoce kod zena itd.