Poštovani doktore, zamolila bih vas da mi odgovorite na jedno pitanje. Moj problem je što imam kilu na želucu već 15 godina, međutim u poslednjih nekoliko meseci me svakodnevno muči. Osećam nadimanje, podrigivanje i knedlu u grlu. Mogu još da napomenem das am pre tri godine svoju težinu redukovala sa 83 na 60 kg. Pre dva i po meseca sam radila gastroskopiju i nalaz je glasio: “jednjak prolazan, sluznica inatkatma kardia prolazna, želudac normalnog izgleda, nabora, izrazita hiperemija sluznice želuca do antrima i subkardjalno znaci hiatus hernije u retriverziji. Dg: hiatus hernija, gastritis chronic erosive. Status postcholecistectimaim. Dobila sam terapiju i pila controloc cisap i famotidin, međutim od toga meni nije bilo ništa bolje pa sam prestala da ih pijem. Posle dva i po meseca te terapije uradila sam test na helicobacter pylori putem krvi i reziltat je bio: iga 0, 40 a granične vrednosti ovde navedene su 0, 80 do 1. 20. Rađeno je po enzimskom imuno određivanju, elisa. Htela bih da čujem vaše mišljenje o tome da li je ovaj test pouzdan i da li je prošlo dovoljno vremena od lekova koje sam pila do testa. Zamoliću vas i za savet kako da rešim ovaj problem i da li postoji neki način da se ublaže moji simptomi?

    Odgovoreno: 12. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Najpouzadniji test za procenu eradikacije helicobacter pylori je izdisajni test. Što se tiče tegove od terapije koja vam je ordinirana trebalo bi da prestanu tegobe, pogotovu ako se uz lkove pridržavate i saveta o higijensko dijetetskom režimu ishrane. Predlažem da urdite rtg želuca i jednjaka da bi se i radiološki procenika želudačna kila.