Postovani, dijagnostikovana mi je akutna interminentna porfirija. Takodje imam i aktivni helicobacter gastritis. Poslednjih 6 meseci sam uzimao controloc 40 mg svako jutro. Sada pijem famotidin 20 mg uvece. Tokom dana mi se pojacava kiselina i bude mi lose. Osecam slabost u misicima, mucninu i malaksalost. Nakon jela mi bude bolje, ali kiselina ostaje pojacana. Lekar mi je zakazao kontrolu za 6 meseci. Pocetkom meseca nalazi porfirina, dala i krvna slika su bili u redu. Kako da smanjim rizik od akutnih napada i sta od hrane da izbegavam? Da li vi znate koje bih lekove mogao piti za eradikaciju helicobactera, posto mi se cini da moj doktor nema ideju jer mi vec drugi put odlaze zapocinjanje terapije? Hvala unapred

    Odgovoreno: 31. 12. 2009.
    • Poštovani,
      Nema preporuka u meni dostupnoj literaturi šta koristitit u ishrtani da bi se samanjila mogućnost za napade. Predlaže se izbegavanje alkohola, lekova koji mogu da izazovu napad i izbegavanje gladovanja. U popisu lekova nema antibiotika koji se koriste za eradikaciuju bakterije. Pa uz controloc 40mg, 2x1 pola sata pre jela 7 dana predlažem i capsule amoxicilina, ako niste alergični na penicilin u dozi od 2x1gr, 7 dana i capsule zymbactara 2x500mg, 7 dana. Svakako treba nakon 7 dana nastaviti sa controlocom.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #48432

    • Postovani, izvinjavam se, ali nisam naveo da jesam alergican na penicilin. Ja sumnjam u to pa sam uzeo uput za alergologa. Pri prvoj terapiji uzimao sam samo klaritromicin i omeprol i vec sledeceg jutra sam imao napad porfirija. Nakon mesec dana drugu terapiju, doxycycline, metronidazole i controloc. Koje je genericko ime zymbactara. Ja proveravam lekove na zvanicnoj listi istrazivackog centra univerziteta u kejp taunu. (http: //web. Uct. Ac. Za/depts/porphyria/druginfo/drug-frameset-alpha. Htm) . Hvala mnogo