Postovani doktor nagorni, radio sam kolonoskopiju u kcs. Rezultati i pitanja su sledeci: rt: spolja prolabirani hemoroidi. Koliko su opasni ovi hemoroidi i kako se lece? Rezultat kolonoskopije: udje se u patrljak rektuma u duzini vise od 4 cm na kome ima mnogo sesilnih polipa precnika preko 1 cm koji nisu bioptirani, jedan polip prakticno na samoj linae dentati. Ima malih polipa i na tankom crevu. Dg. Status post colectomiam pp fap susp. Treba bolesnika hospitalizovati radi kompletne evaulacije. Svi labaratorijski rezultati su mi dobri. Inace pre 5 godina sam operisao polipe na debelom crevu hirurskim putem i nosio sam kesu. Koliko su opasni ovi polipi? Da li moze da nastane od njih rak na crevu? Kako se skidaju (hirurskim ili endoskopskim putem) ? Da li ce opet da mi stave kesu? Rekli mi jos da cu da gutam endo video kapsulu za snimanje tankog creva, pa me taj termin jos i uplasio, sta je to ustvari? Da li je to tako opasno kad cu cak i da gutam endo kapsulu. Molio bih vas da mi odgovorite sve sto treba u vezi gore navedenih rezultata. Unapred zahvalan vas stari pacijent kome ste u maju radili kolonoskopiju privatno u varnavi.

    Odgovoreno: 31. 12. 2009.
    • Poštovani,
      Polipe koje imate mogu u evoluciji da stvore karcinom u malom procentu bolesnika, ali obzirom da ste sumnja operisani od fap-a taj rizik je veći. Polipi mogu da se skinu i endoskopski. Najdetaljnije odgovore će te dobiti od ordihnirajućeg gastroenterologa. Video kapsula je metoda kojom se snima tanko crevo.