Od juna ove godine imam strasnu gorusicu uzrokovanu helicob. Pylori. Nalaz od 21. 08. Pokazivao je vrednost iga at od 63, 8 u/ml (ref. Vr. Do 20) po metodi clia. Prepisana mi je terapija: 7 dana amoxicilin 500 mg 3 x 1 i 14 dana sabax 15 mg 2 x 1. Kontrolni nalaz od 26. 09. Je pokazivao vrednost od 46, 8 i dobila sam terapiju 14 dana sabax 30 mg 2x1. Kontrolni nalaz 27. 10 - vrednost 68, 5, terapija: 14 dana zymbaktar 500 mg 3x1 i sabax 15 mg 2x1. Kontrolni nalaz 30. 11. - vrednost 56, 5, terapija: 7 dana zymbaktar 500 mg 2x1 i 14 dana sabax 15 mg 2x1. Poslednju terapiju jos nisam pocela da uzimam. . . Pitam se zasto nisam dobila trojnu terapiju jer sam pre sedam godina istu koristila i brzo resila problem, a isto sam i napomenula svojem lekaru. Terapije mi je prepisivao lekar u domu zdravlja, nije me upucivao kod gastroenterologa. Puna sam sumnji da li ima svrhe i koliko jos dugo ponavljati terapije antibioticima koji nemaju efekta. Strah me je da ne dobijem i gljivice. Molim vas savet i strucno misljenje. Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 31. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Treba da prodje najmanje 6 meseci da bi se uradio kontrolni serološki test, što znači da pozitivan nalaz koji je prisutan ne znači da imate bakteriju. Najegzaktniji test za utvrdjivanje da li je bakterija prisutna i dalje je izdisajni test.