Postovani, vec duze vreme (vise od pet godina) osecam neprijatan, pecuci ali podnosljiv bol u levom delu stomaka. Najcesce u gornjem (neposredno ispod dijafragme) a zatim u srednjem ili donjem levom delu stomaka. Gotovo redovno ove tegobe pocinju u oktobru i traju tokom zime a smanje se ili potpuni isceznu tokom proleca i leta. Tegobe su pracene i neredovnom stolicom, zatvorom i osecajem da su creva potpuno neaktivna. Pre tacno tri godine posetio sam gastroenterologa i uradio kolonoskopiju ali je nalaz bio uredan. Jedino je konstatovano da je kolon nestandardno dugacak. Ovaj pregled sam obavio i iz predostroznosti obzirom na to da su moja majka i moj deda po majci umrli od raka debelog creva. Ove godine tacno na vreme, tegobe su pocele u oktobru. Ali sam primetio i da prilikom mokrenja imam slabiji mlaz a i da sam poceo da se bar dva ili tri puta nedeljno budim nocu kako bih mokrio. (nema krvi u mokraci niti je mokrenje bolno) posetio sam urologa i on mi je dao antibiotike i preporucio da dam krv i mokracu na analizu i javim se na kontrolu sto planiram da uradim tokom ov nedelje. Sada osecam povremeno tup i pecuci bol ulevom donjem delu kao i neprijatan osecaj duz celog levog pojasa stomaka, posebno ispod rebara u predelu dijafragme. Dok sedim, imam osecaj da mi nesto ispod rebra smeta sto me cini nervoznim i ometame u poslu koji je i nace prevashodno sedeci. Napominjem da ne pijem a cigarete sam nakon trideset godina pusenja ostavio pre sedam meseci. Nadam se da sam vam ovim opsirnim opisom mog problema dao dovoljno informacija pa vas molim da odgovorite na sledece: da li mi na osnovu gore napisanog mozete dati pribliznu procenu uzroka mojih tegoba? Da li je problem sa mokrenjem moze imati veze sa opisanim tegobama i ako da, kakve (uzrocne ili posledicne?) koje lekare treba posetiti i preglede tacno uraditi kako bi se utvrdio uzrok ovih dugogodisnjih tegoba. Da li je nezavisno od svega navedenog potrebno ponovo i kada uraditi kolonoskopiju obzirom na moje genetske predispozicije? Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 21. 12. 2009.
    • Poštovani,
      Tegobe koje navodite se mogu ispoljiti kod mokraćne infekcije i kamena u bubregu, s druge strane u isto vreme možete da imate i funckionalnu kolopatiju koja se ispoljava zatvorom zbog produženog debelog creva. Predlažem da radite kolonoskopije na 3 do 5 godina zbog porodičnog opterećenja. Eventualne dalje preglede za mokraćni sistem predložiće urolog.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #45775

    • marko radeljic 07. 06. 2014.

      Imam potpuno isti problem kao i ti. . . Pa ako si rijesio molim te da mi kazes sto ti je bilo, , ja nisam nikad otisao doktoru jer nemam mogucnosti, , , , molim te ako mozes da mi javis na mail. . . Jurkovic. Antonija@gmail. Com. . . Hvala lp