Postovani g.prof.Dr.Nagorni, posle nekoliko prelezanih akutnih pankreatita( pre i posle vadjenja zucne kesice),konstantovano (MRI) je kod moje supruge, da postoje promene u odvodnom kanalicu pankreasa(suzenje?,zaostali lamencic?)pa je preporuceno da se uradi endo- endoskopska echografija ,kako bi se doslo do tacne dijagnoze i terapije ili stavljanjem stenta ili vadjenje kamenca pomocu ERCP metode.Kako je vase iskustvo kod ovakvih slucajeva,sta eventuakno savetujete i kakva je prognosa mposle ovih intervencija. S postovanje Z.Lazarevic

    Odgovoreno: 24. 04. 2008.
    • Postovani ,

      Endoskopski ultrazvuk je izvanredna metodaza procenu izvodnih kanala. Stent ili ekstrakcija kalkulusa, obe se iyvode u toku ERCPa su izvanredne metode za nehirursko resavanje kalkulusa u pankreasnim kanalicima i one se rutinski izvode u KC Srbije u Beogradu i na VMA.

      pozdrav