Hvala profesore, evo svega sto sam za 3 godine skupio od nalaza a sto ste trazili kao dodatak na pitanje: "sta jos mogu da uradim? Imam ibd kombinovan sa ibs. Ibd simptome kako-tako kontrolisem (proktitis i kasaste stolice) ali faltulenciju (meteorizam) nikako. Pokusano je gotovo sve, bio sam kod poznatih gastrologa ali dzaba. Pio sam mesecima razne probiotike, antibiotike ciprofloxacin i metronidazole, antimikotike fluconazole i nystatin, simetikone espumisan i gasvan, rudakol takodje nista, pankreatin, cajeve od anisa i komoraca ali ama bas nikakv efekat. Imam strasno mnogo vetrova i 50 na dan negde 10x vise nego normalno. Analize stolice su u redu nema patogenih bakterija, gljivica, ameba i parazita. Pasaza creva je dobra, samo je kolon pod manjom upalom (blaze kron promene) koje lecim sa asacolom i supozitorijama 5asa. Testovi krvi svi dobri u to uvek, panca i asca negativni kao i crp, cea i ca-19. 9. Ne znam sta vise da radim. Jedno je sigurno a to je da kolicina gasova ne korelira sa endoskopskom slikom, kada sam na pocetku imao samo proktiti s opet sam imao mnogo vazduha, nema veze sa extenzijom upale. Jedino jos da probam rifaximin ali se kod nas ne moze nabaviti. Molim za neku sugestiju sta jos od analiza treba uraditi da bih nasao uzrok tome i otklnoio posledice. Da li raditi test intolerancije na hranu ili svarljivost materija iz stolice ili mozda neke posebne pretrage na egzoticne infekcije i infestacije? Nemam vise ideja. Hvala na razumevanju" ovde su i endoskopije i patohistologije. Nalazi: i: kolonoskopiju radio dr. Basara kbc bezanija (radjena 2007, kolicina gasova ista kao i sada ~50 flatusa dnevno): proctitis ulcerosa chr; rt (sfinkter/anus) , ascedens, transversum, descedens i sigma normalni, b. O. Rektum fragilan sa pojedinacnim ulceracijama; ph: colitis chr. Ulcerosa (biopsija iz rektuma i kod ileocekalne valvule (hiperemican nabor u okloini bauhinijeve valvule) iste histoloske slike) . Ii: kolonoskopiju radio dr. Sci. Med n. Perisic vma (povecan broj stolica, 2008 god): crohn colitis; terminalni ileum bez promena, cekum i ascedens zamucen i lako hiperemican. Transverzum i descedens vulnerabilan, lako neravan, sa brojnim aftoznim ulceracijama. Najveci deo sigme normalan. Prvi deo rektuma lako zamucen sa uocljivim krvnim sudovima, ostali deo rektuma i pocetak sigme vulnerabilan bez vidljive vaskularne sare. Unutrasnji hemoroidni splet grupe ii. Spoljasnji i digitalni nalaz uredan; ph radili prof. I. Klem i doc. Dr s. Usaj kc vojvodine: nalaz na terminalnom ileumu je nespecifican, odgovara hronicnoj nespecificnoj inflamaciji. Nalazi na kolonu odgovaraju ibd kolitisu, diferencijalno dijagnosticki vise odgovaraju mc nego fazi regresije uc. Iii: pasaza creva kbc zemun prim. Dr. Bogunovic: nalaz potpuno uredan (b. O) . ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ testovi: fc-cbp=500 (<50) , asca=0 (neg.) , p-anca<1 (<20) , c-anca=2 (<20) , asma=ana=ama=0 (neg.) , afp=1. 6 (<7) , ca-19. 9=6 (<33) , cea=1. 8 (<4) , crp=1 (<5) , se=3, fib=3, alp=75, rbc=5, hgb=155, plt=225, fe=25, feritin=67, ldh=275, hct=45, alb=45, pro=75, wbc=7. 5, dlf=b. O! Kks, biohemija, urinokultura i eho abdomena uredni. Test stolice na: enteropatogene bakterije, ciste/protozoe, parazite, gljivice i amebe je negativan. Jos jednom hvala

    Odgovoreno: 21. 12. 2009.
    • Poštovani,
      Svi9 nalazi ukazuju da se radi o zaplajnskoj bolesti creva, kronovoj bolesti ili ulceroznom kolitisu, endoskopski više liči na ulcerozni kolitis, medjutim treba imati u vidu i histologiju i odgovor dr ušaj. Terapija koju uzimate tj asacol je u redu. Pokušajte sa tabletama meteospasmyla 2x1 dnevno kao dodatak.