Poštovani, dijagnostikovan mi je kamen u žučnoj kesi veličine 12mm koji se kreće. Vađenje nije preporučeno ukoliko naravno nema bolova. Sada bolove nemam i ne bih operisala. Zanima me koliko je to u redu u smislu da li se kamenom u žuči mogu izazvati i oštećenja na npr jetri ili pankreasu? (pročitala sam negde da kamen u žučnoj kesi može podstaći i oboljenje pankreasa ne znam kako al eto) . Suština mog pitanja bi bila da li zadržati žučnu kesu s kamenom ili je ipak odstraniti iako ne stvara nikakve probleme kad se naravno vodi računa o ishrani? Kako bi ste mi objasnili i komentar: ne pokušavaj ništa da piješ za izbacivanje loši su ti i žučni kanali? Kakve bih probleme mogla imati ukoliko bi do toga došlo mada obzirom na veličinu zaista u to ne verujem da bi mogao da krene van kese. I da li postoji neki način kako da kažem drobljenja, razbijanja ili tako nešto? Naročito me interesuje taj uticaj na pankreas ako je to moguće jer imam generske predispozicije za dijabetes pa bih volela da to ako već ne mogu da sprečim ono bar odužim. . . Hvala

    Odgovoreno: 19. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Moje mišljenje je da treba da se operišete. Dugotrajna iritacija žučne kesice kamenom u nekoliko% bolesnika može doevesti do razvoja karcinoma žučne kesice. S druge strane kamenčići koji krenu iz žučne kesice mopgu kompromiztovati pankreasni kanal i stvarati akutno oštećenje pankreasa koje može biti ozbiljno, dugotrajne iritacije izaziovaju hropničnu upalu pankreasa koja može da ošteti i endokrinu funkciju pa da se ispolji šećerna bolest. Ne znam kako su kolege i kojim metodama procenile i oštećenje žučnih kanala.