Postovani, 1999 ustanovljen mi je na gerb i hiattus hernia. Terapija -ranisan, cisap, klometol zbog ponovnih simptoma 2003 ponovljena terapija. Oba puta radjena gastroskopija. Koristeci higijensko dijetetskim rezimom ishrane nisam imao poteskoca do ove godine, tacnije pre mesec dana. Ovoga puta gastroenterolog (svih 10 god isti dr) propisao terapiju ranisanom, istakao znacaj hig-dijetetskog rezima medjutim simptomi su i dalje prisutni nakon mesec dana tj zavrsene terapije. Naime posle dorucka u 7h bol se javlja oko 10-11h, ponekad i oko 14h, smanjuje se ili nestaje unosenjem hrane (inace vreme se poklapa sa mojim redovnim terminima malih uzina!?) i prestaje sasvim posle rucka u 17h. Znaci prisutan je samo pre podne i nije stalan i nije intezivan. Javlja se kao osecaj pecenja ili nekad kao bol iza grudne kosti. Stolica redovna, uredna. Molim za savet unapred zahvalan

    Odgovoreno: 15. 12. 2009.
    • Poštovani,
      Poterbno je umesto ranisana uključiti lek tipa omerpola ili controloca i to 2x1 dnevno pola sata pre jela. Ukliko nema olakšanja, predlažem da u beogradu uradite 24g ph metriju jednjaka kojom će precizno utvrditi u koje vreme tokom 24h, je najizraženije vražanje kiselog sadržaja iz želuca u jednjak.