postovani 93 god. imala sam frakturu l1 prsljena od tada imam opstipaciju kao i paraparezu i sindrom caude eqvine od 2002 god.poceli su problemi sa zeludcem otezanim varenjem, nadutosti i doslo je do pada gvozdja,kalcijuma,fosfora i vitamina d dijagnoze: reflux,oezophagitis,sideropenijska anemia,hiatus hernia,osteoporosis i od pre mesec dana uradjena je gastroskopija sa intestinoskopijom gde je uzeta biopsija tankog creva dijagnoza: enteritis chronica nonspecifica atrophica gradus levioris postavljena je sumnja na celijakiju i malapsorpcioni sindrom a analiza na antitela je negativna kako je moguce imati enteritis i opstipaciju u isto vreme i da li je moguce reci da je to celijakija ako biopsija i antitela nisu to potvrdili da li mislite da je potrebno uraditi jos neku dijagnostiku da bi se doslo do konacne dijagnoze za sada uzimam omeprol ili controloc laksative injekcije gvozdja vitamin d i kalcijum sandoz i concocor za srce zbog tahikardije imam 40 god i vec sest god. osecam se veoma lose umorna iscrpljena sa bolovima u kostima i misicima i sa jednom opstom slaboscu. unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 04. 04. 2008.
    • Postovana, Malo je verovatno da imate celijakuju na osnovu subjektivnih smetnji koje imate i nalaza koje ste uradili. Terapija koju ste dobili je adekvatna, od laksativa ne treba uzimati tablete jer se stvara navika, predlazem parafinsko ulje ili lactulozu ako su vrednosti secera u krvi normalne. U ovom trenutku smatram da dopunska dijagnostika nije potrebna. Pozdrav