Molim vas za misljenje! Moj otac ima 70 godina danas je bio na snimanju u sr. Kamenici na magnetnoj rezonanci nalaz glasi opstruktivna holedoholitijaza. Suprapilarno se u lumenu holedoha vidi defekt precnika 10mmkoji naverovatnije odgovara kalkulusu. Deo holedoha distalno od opisane promene i papila se dosta intezivno boje u predelu sluznice sto odgovara slici inflamacije. Prikazuje se niska junkcija cistikusa i hepatikusa u donjem delu glave pankreasa. Marker afp je 6. 32. Zanima me sta dalje? Da li je potrebna operacija, klasicna ili laserska? Da li se tu moze nesto uraditi sa lekovima? Hvala unapred

    Odgovoreno: 07. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Sve zavisi od toga da li ima kamenčiće u žeučnoj kesici ili ne. Postoje modaliteti terapije ukoliko ima kamenčoiće i u žućnoj kesici i putevima. Radi se operativno i jedno i drufoh, može laparaskopska holecistektomija, uz kombinaciju sa uklanjanjem kančića iz holedohusa metodom koja se naziva papilotomija u toku ercpa.