Pitanje za dr aleksandra nagornog. Imam 39 godina a već 15 godina tegobe koje postaju sve češće i sve teže. Posle svakog obroka u periodu od 30- 60minuta kreću tegobe sa podrigivanjem ali vazduh koji krene pre podrigivanja izazove pritisak na dijafragmu itom prilikom osetim otkucaj srca od koga mi zastaje dah. Vazduh se kreće iu crevima gore dole što je i čujno ako je tišina. Povremeno se javlja i bol u sredogrudju i to više pri savijanju. Prisutan je i bol ispod leve dojke koji je jak i čini mi se jači kad izdišem. Radila sam rtg zeluca i dijagnoza je hiatus hernia. Rtg radjen 2004 i 2009 god. A oba puta posle rtg radjena je gastroskopija koja kaže da osim gastritisa nema više ničega. Pa vas molim doktore da mi kažete ko je od njih u pravu i šta je to što se vidi na rentgenu a nije hiatus hernia jer su mi tegobe svakodnevne. Biću veoma zahvalna ako mi date odgovor a možda i neko uputstvo šta dalje.

    Odgovoreno: 07. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Najverovatnije da je prisutna mala hernija koju rendgtenolog može da isprovocira u toku pregelda barijumom. Hernija koja se sama povlači teže se otkriva endoskopski. Treba da jedete češće količinski manje, da smanjite telsnu težinu ako ste gojazni, da spavate sa podignutim uzglavljem da ne jedete začinnu i pikantnu hranu i da pijete lekove iz grupe inhibitora protonske pumpe.