Postovani doktore, pisem Vam zbog svog oca, jako sam zabrinuta.  Stalno  ima problema sa zelucem, a cir je vec porodicna bolest. Nalaz glasi :  Endoskopska ezofagogastroduodenoskopija- Jednjak- prohodan, u sredisnim  partijama laldrmastu konfiuraciju. Na samom dnu tokom ulaska uocava se  zeludacni napor, hiperemican i erozivno izmenjen. Zeludac- na forniksu  nema hernije, ali se uocava nabor koji prominira u ezofagus. Sluznica  korpusa glatka, sjajna, ocuvanih nabora, bez ulceracija i tu promena.  Anguloantralna regija vrlo sarolika, hiperemicna, prozeta fibroznim  plazama, na samom angulusu aftozna ulceracija precnika 4-5mm. Pilorus  poluotvoren tokom pregleda, lako se savladava. Na vrhu bulbusu eriziuvna  promena na naboru.  Dg Gastritis chr. Ulcus ventriculi curvaturae minoris regio angularis.  TH tbl Controlok 1 ujutru, caps Eglonyl posle jela.  Ono sto jos znam, kako je on to meni laicki preneo- jeste da ima suzenje  jednjaka na 18 centimetru. Takodje ga cesto muci gorusica. Ima 53 godine i  osim ovoga ima i cir na dvanaestopalacnom crev. Osim toga dobrog je  zdravlja.  Problem je u tome sto on ne zeli ponovo kod lekara, ne zeli ponovo da guta  sondu, takodje ovi pregledi su jako skupi na privatnim, a na drzavnim  klinikama se mnogo ceka.... Zato vas molim, dok ga ne ubedim da ponovo  poseti lekara, da mi kazete o cemu je rec, da li je ovo nesto ozbiljno i  koje tablete bi trebalo da pije?

    Odgovoreno: 01. 04. 2008.
    • Postovana, Iz nalaza prvo ne vidim da ima suzenje u jednjaku, na dvanaestopalacnom crevu nema cir, vec samo na zelucu. Lek koji je propisan je odlican treba uzimati tabletu od 20mg, ali 2x1, pola sata pre jela I treba uraditi test na Helicobacter pylori. Nema razloga za bilo kakvu zabrinutost. Javite mi se nakon 4 nedelja terapije. Pozdrav