Poštovani, već skoro godinu dana se mučim sa candida species u crijevima. Simptomi su nadutost poslije obroka, nelagoda u stomaku, periodični bolovi ispod lijevog rebarnog luka, konstantni gasovi! Prije sam imao periodično kašastu stolicu, a sada je uredna! Nakon tri ture antibiotika (funzol) nije mi bolje, s tim što su simptomi periodično izraženi više, a nekada su zanemarivi! Na zadnjoj kontroli prisustvo candide u stolici je i do 30% ! Molim vas za savjet u vezi terapije i potrebe za drugim nalazima! Takođe vas molim da mi kažete koliko je ozbiljan moj zdravstveni problem i kakav je uticaj candide na opšte zdravstveno stanje čovjeka? Unaprijed hvala!

    Odgovoreno: 15. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Candida se obicno ispoljava nakon dsugotrajne upotrebe antibiotika, i smanjenog imuniteta. Moze biti ozbiljan problem, uglavnom nije. Uz lekove i dijeta je satavni deo terapije. Bez belog brasna, slatkisa i mleka i mlecnih proizvoda. Candida se leci samo kada ima vise od 30 kolonija gljivica po jednim, a podrugim autorima 20 kolonija.