Dragi doktore, interesuje me da li ulcerozni kolit i Chronova bolest obavezno uslovljavaju povećanje tumor markera vezanog za debelo crevo (mislim da je Ca 19-9), ili to ne mora da bude slučaj. Zahvalna...

    Odgovoreno: 21. 03. 2008.
    • Postovana, Nije mi poznato da zapaljenske bolesti debelog creva kao sto su ulcerozni colitis i Crohnova bolest uticu na Ca 19-9. Pomenuti marker moze da bude i lazno pozitivan.Treba imati u vidu da ulcerozni kolitis i Kronova bolest koje traju dugo su prekanceroze za tumor debelog creva. Pozdrav