Postovani doktore, posto mi je dijagnostifikovan spusten zeludac, zanima me da li on moze vrsiti pritisak na debelo crevo, konkretno na levi uspravni deo. Dugo sam se lecio od kisline i kandide. Posto sam imao mnogo, mnogo gasova, pretpostavljam (zeleo bih i vase misljenje) da je nakon prestanka te kolicine gasova zeludac postao izduzen. Inace pri varenju osecam spazme zeludca i ono sto me navodi na zaljucak da zeludac vrsi pritisak na debelo crevo je da nakon pojedene corbe od povrca i belog mesa (bez krompira) , odecam jak bol u levom delu stomaka i takodje pritisak na dijafragmu. Kada jedem manje obroke i pravilno kombinujem hranu, taj osecaj se gubi. Takodje, nekad mi je tesko da stojim nakon obroka, osecam da se zeludac "penje" gore. Dobio sam preporuke da ojacam trbusni zid (radim lagane trbusnjake) , ali se bojim koliko cesto i intenzivno smem da ih radim, posto imam i hiatus herniu. Molim vas za misljenje i savet oko vezbi, ishrane i da li zeludac moze da vrsi pritisak na okolne organe pri varenju. Hvala unapred.

    Odgovoreno: 30. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Spušteni želudac nije povezan sa gasovima nego sa konstitucijom. Levi deo kolona i želudac nisu u topografskim odnosima tako da nema komprsije. Jačanje trbušne muk, ulature može da pogorša hijatalnu herniju. Kjedite češće, sa manje hrane, izbegavajte preterano začinjeno i gazirano.
      uradite pregled stolice na bakterije, gljivice i parazite.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #39467

    • Postovani, vec 2, 5 god. Imam probleme sa zelucem. Primetila sam da mi se to desava kad sam pod stresom. Blaga mucnina, gasovi, podrigivanje, slab apetit. Isla sam na namestanje zeluca kod neke zene, koja je rekla da mi je jako podignut, do rebara. Bilo mi je dobro par dana i onda sam primetila da mi se stomak stalno naduvava, ujutru cim ustanem meni je naduvan stomak, kao neki balon, nekad sa leve, nekad sa desne strane, koji kad stisnem prstima, nestane, ali se opet pojavi. Jako slabo jedem. Cesto me boli stomak, tj. Kao neki pritisak 2, 3cm ispod pupka. Stolica mi je slaba jednom ili nijednom dnevno. Cesto osetim i kao da vazduh prolazi crevima. Sta to moze biti? Hvala na odgovoru