Bez premedikacije se panendoskop plasira uproksimalni deo jednjaka cija je sluzokoza istanjena, fragilna, udistalnom delu hiperemicna, ocuvanog integriteta. U medijalnom delu jednjaka uocava se manje pseudodivertikularno prosirenje, koje se prikazuje tek na insuflasciju vazduha, bez promena na sluznici. Kardija je edomatozna, zjapi. Zeludac je elongiran, mutne, trosne, hiperemicne sluzokoze, dobro izrazenih nabora, sa manjom kolicinom tecno sluzavog, zelenkastog sadrzaja u lumenu. Duz male krivine izrazen je blagi edem, a medijalno se nalazi plaza elevirane, izrazito hiperemicne, vulnerabilne sluzokoze, sa kratkimpostulkusnim oziljkom. U retroverziji, sluzokoza forniksa je inflamirana, naglasenog submukoznog vaskularnog crteza. Angularni deo je nesto grublje, neravne, hiperemicne sluzokoze. Antrum je hipotonican, suficijetan, sa bilijarnim refluksom tokom pregleda. Bulbus duodenuma je hipotonican, deformisan, edematozne i hiperemicne sluzokoze, naglasenih nabora, bez ulceracija, erozivnih, infiltrativnih, polipoidnih ili vegetantnih promena. Postbulbarni deo je ispunjen tecnim, zucnim sadrzajem, a do d3 nema patoloskih promena. Biopsija sluzokoze zeluca i duodenuma helicobacter ureaza test pozitivan. Molim vas da mi objasnire dijagnozu, inace sam pila controloc, bicit hp, zimbaktar, amoksicilin, espumisan ali mi ni dalje nije bilo dobro, pa sam pila controloc, orvagil, pankreatin, malo se poboljsalo ali ja neznam da li je unistena bakterija i da li cu imati citav zivot problema sa tim?

    Odgovoreno: 30. 09. 2009.

Komentari na pitanje: #39245

    • Poštovani Doktore, Zovem se Dušica Kordić i imam 39 godina,violinista sam po struci,iz Kotora sam,i unapred se zahvaljujem na odvojenom vremeny. Imam veći problem sa želucem vec vise od 2 mjeseca (bolove u stomaku,nemogućnost da se najedem ali ne i gubitak apetita,prosto kada krenem da jedem imam smetnje i brzo se zasitim,nadimanje,podrigivanje...) Naime,odlagala sam odlazak ljekaru (gastroenterologu) zbog straha od pregleda gastroskopije.Naposletku ipak sam morala otići i (pod kratkom anestezijom) obavila pregled na kom je ustanovljeno da imam helikobakteriju i dijagnozu "bakterijski gastritis".Doktor je prepisao: Zimbaktar 500 (2x1) Amoksicilin 500 (3x1),dok ujutro popijem jedan Peptikaid i u toky dana Pribiotik.Terapija je prepisana na 10 dana,a počela sam je piti 09.12.2020. Imam veliki problem,jer jedem ograničene namirnice (bez slatkog,jakog,bijelog brasna i slatkih mlijeka i uopšte mliječnih proizvoda izuzev kiselog mlijeka na koje nemam reakciju),zbog bakterije i strogo je se pridržavam (prija mi samo integral.dvopek i kuvana jaja),ostalo i ne mogu da jedem jer mi ne prija skoro nista,i odmah krene "kovitlanje" u želucu i tugaljivost.Zaboravila sam napomenuti da nisam povraćala i nisam imala dijareju ni u jednom trenutku. Poštovani Doktore,molim vas da mi pomognete oko savjeta.Ovdašnji doktori su jako nervozni i nemaju puno vremena i ako nemate "nekog" prosto ste prepušteni sami sebi!Bas sam u velikom problemu jer već od prve terapije imam ogromnu gorčinu u ustima koja nestaje (nekad na duze -nekad na kraće) prilikom konzumacije čaja i dvopeka,i uvijek kada popijem Zimbaktar od njega imam groznicu,vrtoglavicu,nemoć (osjecaj kao pred kolabiranje)-koje prodje i tako u krug,praćeno konstantnom gorčinom (kao što rekoh nekada duže nekada kraće ali je uvijek ima).Jako ga tesko podnosim mada nemam ni "podlogu" sa ishranom obzirom na jaku terapiju.Budim se nocu i jedem dvopek jer jedino od njega mi bude manje gorčine.Uzimala sam narodni lijek "čuvarkucu i med" prije par nedelja koja mi je smanjila bolove u potpunosti (u predjelu stomaka) i vise ih nemam,i doktor je izbacio taj narodni lijek (za sada!) jer uzimam terapiju,sto je i izričito naglasio. Već cetvrti dan sam na terapiji i umjesto da normalno funkcionišem "vuče" me krevet i prija mi ležanje-ne mogu nikud. Molim Vas izvinite na slobodi što Vam se obraćam,u strahu sam jer imam ogroman problem i prosto se ne osjećam dobro...to me iscrpilo! Da li je moguce da bakterija pravi toliku pometnju u organizmu i da li je ovo normalna reakcija?Molim Vas - šta da radim? Da li da nastavim sa terapijom i šta mi savjetujete.Došla bih do Vas da je trenutna situacija drugačija...No-biće prilike... Mnogo Vam hvala unapred,pozdravljam Vas iz Crne Gore i želim svako dobro i nadam se Vašem odgovoru. Srdačno Vas pozdravljam Dušica☀️