Poštovani, imam problema sa varenjem već mesec dana. Poćelo je kao proliv od tri dana i stalo i nakon deset dana se opet sve aktivirilo i od tad traje. Dok sam jela svu hranu, primetila sam u stolici da se ništa nije svarilo, da hran izlazi malte ne onako kako je samo sažvakana. Pila sam enterofurzl, koji mi uopšte nije pomogao. Doktorka mi ne daje hitne upute za specijaliste, pod izgovorom da sistem funkcioniše tako da treba da odem kod privatnih lekara, a ja to ne mogu da priuštim. Zbog toga što mi uputi nisu hitni, specijaliste mi zakazuju preglede tek za mesec dana, a ja se bojim da se do tada moje zdravlje ozbiljno ne naruši. Problem je u stolicama koje su česte i sluzave. Poslednjih deset dana sam bila na strogoj dijeti i jela samo kuvano meso, pirinač, krompir, mladi sir, jogurt i kukuruzno brašno, što je uzrokovalo da imam samo po jednu stolicu na dan, koja je dosta čvrsta, ali i dalje je prisutna sluz. Pošto sam zamoli da mi dokorka da da hitno uradim analizu krvi i stolice, analiza krvi je u redu, a u stolici je pronađena candida. Tako da već dva dana tri dana pijem nystatin 4 puta po jednu tabletu. Međitim juče mi se stanje pogoršalo, možda zato što sam prethodnog dana pojela integralni dvopek, i jedan keks za dijabetičare, a popila sam i kafu. Od sinoć se stanje opet stabilizovalo, od kad sam se vratila na staru hranu. Uz sve ovo pojavio mi se nesnosan svrab oko analnog prema vaginalnom otvoru. Dok sam imala česte stolice i hemoroidi su bili jako iziritirani, ali od kad se broj stolica smanjio, dosta su bolje. Dakle za sad samo pijem nystatin, mažem nystatin krem oko vaginalnog otvora i faktu oko analnog. Molim vas za savet više ne znam šta da radim, ovo predugo traje, ne znam kome da se obratim i koji terapiju da uzimam, kako da smanjim svrab zbog koga ne mogu ni da spavam? I dokle ću morati ovako jednolično da se hranim? Da napomenem da sve vreme pijem i linex. Hvala vam mnogo unapred!

    Odgovoreno: 23. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Gastroenterologu treba da se obratite, obično uz crevnu kandidu ide i vaginalna. Dok traje terapija sa nistatinom ne jede se belo brašno, slatkiši i mleko i mlečni proizvodi. Nakon pauze od 7 dana po završetku preporučene terapije nisatatinom šponovite pregled stolice. Ukliko i dalje imate nesvarenu hranu u stolicu treba uraditi pretrage debelog creva, a verovatno i tankog.