Pred dve godini na exo mi kazaja deka nosam hcc dijagnoza, a ustvari bev zosto imav urinarni problemi; dodeka traese ispituvajneto na hepatogramot, alfa feto proteinot, bev napnat i pod golem sres, rezultatite beja vo red, no jas za sigurno bev do klinika vo skopje kade potvrdija deka jas nenosam karcinom na hepar, na samoto izleguvanje od klinika, se opustiv pocna vokumski stomakot da mi sobira, duri custvuvav deka se prevrtuva nesto, vecerta dobiv jaki bolki pod desnoto rebro koe so tek na vreme se prefrla i na levata strana, so grgorejne na crevata ikoga zapek koga proliv so zolt sluz, vo ovie dve godini, napraviv nad 70 exa, 15 hepatogrami, see vo red osven sed. 42 i leukoci. 12400, napraviv i pasaza na crevata, viden e zeludeco so crevo, mukozata nadraznata od tenkite creva i me ostavija taka so bolki i den denes, napraviv i proverka na hepatitis bic i toa bese negativno duri me nateraja da napravam sida test i toa e negativno najnovo e napraven kompjuter na abdomen, nepokaza nisto, uste debeloto crevo nee snimano i maliot prs, me izbudalija koj kakva znaj terapija takva dava, neznam kaj da se upatam, vcera napraviv nov hepatogram= se. 42 - wbc. 12. 4- holeserol 4. 8 - ast. 34 -alt. 29 tot. Bilir. 19. - tot. Prot. 75- ldh-441. Pusac sum -gama gt. 20 ve molam za sovet internistite ovde mislat deka problemot e psixicki[nemirno deb. Crevo

    Odgovoreno: 20. 09. 2009.

Komentari na pitanje: #37586

    • Irabitalen colon dali definitivno moze da se izleci ili ostane vecito i koi tretman i koj lekove neki bilke ako ima za ovu bolest vala vam

    • So godeini imam problem so peristaltikata na crevata, imam probano sekakvi caevi i tableti, no sekogas imam izrazena opstipacija, ve molam za pomos

    • Zvonko cacoroski 22. 09. 2009.

      Vi blagodaram otsrce = posle dve godini bolka se ispita yoa sto go rekovte od hcc diagnoza izleze deka imam problem so organite za varejne T.S. Napravena e gornodigestivna ednoskopija = ezofagus = ureden lumen, peristaltika no sohiperemicna, edementozna ligavica dolz dolnata tretina so sveza krv na povrsina so zeludocna sodrzina koja se vrajka od zeludecot, i sus hiatus hernija koja nee videna gaster = po insulfacija na vazduh naborite uredno se sirat, nainverzija spusten zeludec so obilno sluznicko ezero so zamatena zolta tecnost. Ligavica hiperemicna duodehum = piloren otvor kruzen, bilbus idl uredni end. Dg; refluks oesohagiatis st c\d [5stepen] malolori weiss? Dolnodigestivna endoskopija=se napravi tptalna kolonoskopija se vleze do cekum, na 45sm od vlezot se naide na polip so golemina od 5mm. Dolz crevoto povejke plitki divertikuli. Ostanata ligavica so ureden naod so uredna krvna sara. Na vnatresniot venec se gledaat hemoroidni jazli od 1 stepen ve molam, bidejki povejke ne veruvam na nasive strucnaci sto me gledaa i maltretiraa 2 god. A vie so samo pisuvajne me upativte kade treba ve molam za mislejne i unapret vi blagodaram na se, blaze zemja koja ima strucnaci kako vas blagodaram so pocit cacoroski zvonko