Poštovani doktore,
    moje pitanje je vrlo kompleksno a odgovora od mojih lekara nisam dobio. Prošle godine u maju mesecu dobio sam tempereturu oko 37, 5 i trajala je oko mesec dana kada sam se obratio lekaru. Analizom krvi utvdjena je sedimentacija 79 i povišen fibrinogen (oko 6) . Zatim je uradjen uz abdomena i utvrdjeno uvećanje limfnih čvorova. Zatim je radjen ct grudnog koša i abdomena i utvrdjeno uvećanje limfnih čvorova oko pluća (prečnika oko 3 cm i u abdomenu do 3, 5 cm) . Zatim je radjena biopsija limfnog čvora iz abdomena i ph nalaz je glasio: limfadenitis moguće infektivnog porekla: u obzir dolaze bakterije hlamidija, yersinija, gljivične bolesti, bolest mačjeg ogreba, tularemija. Imunohistohemijska bojenja su isključila imune bolesti. U opisu tkiva limfnog čvora piše da je nekrotičan i granulomatozan. Bio sam i kod imunologa koji je na osnovu krvnih analiza isključio sarkoidozu. Radio sam testove na hiv, hepatitise, tuberkolozu (posle testa tuberkolinom ispod pazuha se opipava limfni čvor 1, 5cm) , brucelozu, crevne parazite, hlamidiju. Sve negativno. Lekari nisu utvrdili razlog uvećanja limfnih čvorova ali su mi rekli da je sve verovatno krenulo od pluća jer svaka upala kreće od organa pa prema dole a ne obrnuto. Sve bi to bilo u redu da u martu ove godine na redovnoj kontroli uz nije uočena umerena količina slobodne tečnosti u abdomenu. Bio sam u bolnici 15 dana i uz nekoliko diuretika voda je nestala. Rađen je ct abdomena i grudnog koša, svi organi su u redu. Ostao je samo jedan limfni čvor oko pluća veličine 13mm svi ostali su oko 10mm i onaj ispod pazuha 15mm. Od analiza krvi sedimentacija 80, crp 79, fibrinogen 5, 5. Ostalo uredno. U bolnici sam dobijao infuziju i neki antibiotik (mislim da se zove Azaran) i crp je pao na 40 a sedimentacija vrlo malo. Kasnije sam kući još uzimao Pancef i crp je došao do 22 a sedimentacija 40, fibrinigen 4, 3. Takodjer je radjena kolonoskopija (uredan nalaz) , pasaža tankih creva (uredan nalaz) i gastroskopija (gastritis bez bakterija i enteritis tankog creva) . Infektolog smatra da je od enteritisa moglo doći do pojave vode u stomaku. Pre tri godine sam imao čudan bronhitis sa temp. 37, 6 uredan nalaz na plućima ali se čulo sviranje u plućima. Ta temperatura je trajala mesec dana, sedimentacija je prvo bila 50 pa zatim posle očigledno neadekvatnog antibiotika 80 da bi posle mesec dana pala na 15. Infektolog smatra da je sve to povezano sa ovim novim stanjem. Sad sam dobro, imam samo kontrole na tri meseca i po savetu lekara uzimam samo oligovit se i vitamin c. Hteo bih samo da napomenem da sam u to vreme radio u poljoapoteci u kojoj ima velika količina pesticida svih vrsta i da se dosta osete i to se naravno udiše. Nisam pušač. Vas bi samo pitao imate li kakvu ideju jer ja sada samo čekam šta je sledeće i dosta se psihički loše osećam.
    Unapred hvala na odgovoru i veliki pozdrav.

    Odgovoreno: 30. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Ne bih se složio da je enteritis razlog za slobodnu tečnost u trbuhu. Da li je bilo izliva na plućima i u srčanu kesu. Dolazi u obzir virusna infekcija koja je dovela do uvećanja limfnih žlezdi. Konsultujte i hematologa, ako to već niste.