Vać dva puta sam postavio isto pitanje, ali dosada mi niko nije odgovorio. Ne znam u čemu je problem ali bih iskreno želeo odgovor. Pre mesec dana odstranjem mi je polip na kolonu (debelo crevo) i dobio sam histopatološki nalaz gde se potvrdjuje da je benigni. Doktor mi je na osnovu veličine (2cm) rekao da star nekoliko godina. Živim u strahu da ne postoji nešto tome slično na nekom drugom mestu. Moje pitanje je koje dodatne analize bih mogao uraditi da prekontrolišem ceo organizam (npr možda tumor markeri, ali ne znam koliko je to merodavno ili koje preglede, analize krvi.). Alkohol nikada nisam konzumirao (ni probao) , u porodici niko nije imao tumore ni jedne vrste, ali sam pusač (60 cigareta dnevno) masnu hranu ne jedem, sveže voće i povrće jedem u ogromnim količinama što bi se reklo da unosim biljna vlakna dovoljno (bar tako mislim).
    Unapred zahvalan Dejan

    Odgovoreno: 30. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Na osnovu veličine polipa ne može se validno predpostaviiti starost tumora. Što se tiče ishrane ona je adekvatna. Treba povremeno da radite kolonoskopske preglede po protokolu u zavisnosti od histološkog nalaza uklonjenog polipa, nikakvi tumor markeri nisu adekvatni za procenu.