Pozdrav,
    jutros sam bio na rtg želudca i dijagnostifikovan mi je "izdužen želudac" tj. elongatio et ptossis gastroduoeni. U nalazu piše da želudac fundusaom doseže do konture griste iliacae. Pošto imam osećaj kiseline u želudcu i povremeni refluks, stalni osećaj gladi, nadimanje. Šta raditi? Interesantno je da mi je pre oko mesec dana dijagnostifikovan "kaskadni želudac" na gastroskopiji, ali sam tada imao puno gasova i nakon date stolice mi je dijagnostifikovana kandida u jako velikom broju. Sada je nemam u stolici (dao sam je pre oko 7 dana) i imam mnogo manje gasova i bolji apetit. Da li je moguće da je taj ogromni višak vazduha dao lažnu sliku o kaskadnom želudcu, tj. pitao sam doktora koji mi je radio rtg i on mi je rekao da je pouzdaniji nalaz koji mi je dao danas jer po njemu on je bolje mogao da sagleda položaj želudca i da nema govora o kaskadnom želudcu. U stvari zbunjen sam. Kako se leči izduženi želudac? Ili kaskadni? Molim vas za savet - pomoc.
    Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 30. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Izduženi želudac je u stvari stanje, konfiguracija želuca, a ne bolest, verovatno je vaša konstitucija razlog za to. Jedite češće i količinski manje, terapija je običlno simoptoimatska, konrektno kod vas uzimajte neki od lekova iz grupe inhibitora protonske pumpe.