Postovani profesore, molim Vas za odgovor.Moj sin ima 7 g. i lekari ne znaju pravu dijagnozu.Od kad je bio beba imao je po 4-5 stolica(dojen13 meseci) uglavnom kasastih, cak i po uvodjenju cvrsce hrane.Ustanovljena je kandidijaza vec sa 13 mes. lecio se oko 2 godine. u uzrastu 5.5g dobio koksaki b virus kada se ponovila kandidijaza, nesvaena hrana u stolici , stolice 4-5 dnevno,i neutoljiva glad.U isto vreme poceo Synovitis na desnom pa na levom kuku koji ima vec godinu dana.Ima otezano hodanje i bolove u nogama zbog synovitisa kojem ne znaju uzrok RF negativan, Alergije na hranu negativne, ima intoleranciju na laktozu, rektoskopijom utvrdjen HRONICNI NESPECIFICNI KOILTIS,iskljucena sumnja na Kronovu bolest i celijakliju.zbog kandide iskljucen secer i slatkisi,kada je koristio fruktozu kao zamenu za secer je povracao,ima dijareju ili kasastu stolicu pri koriscenju meda, secera, maltexa, fruktoze,jabuke,kupine, jagode, visnje,paradajz,kupus,pasulj, boranija, grasak.Vec 7 meseci pije probiotoc 2x1+ inulin i probiokid, ali i pored toga ako jede navedeno stolica je ista.14.11.2007. operisan VUR i Diverticulum uretera, te se stanje po operaciji sa stolicama pogorsalo.Trenutno je nadijeti meso, jaja, sojino mleko i sir, blitva,spanac,brokoli,krompir,karfiol,banana i brusnica.Juce je jeo corbu ukojoj je keleraba i opet se ponovila neformirana stolica.Ako ima neformiranu (kasastu ili rastresitu stolicu) ona je bledo zuta i jak smrad.Ako je normalna onda je i braon boje.Sumnjala sam na neki nedostatak enzima ili nemogucnost varenja secera ! i fruktoze.Lekari ovde vise ne znaju sta raditi.Kalijum je poceo da mu pada .Anti mitohondrijalna,antiparijetalna,antiglatkomisicna,antisrcana antitela negativna.ANA negativna .U maju su antiglatkomisicna antitela bila blago pozitivna,nalaz od 14.02.2008. Hgb 120 gL, CPK 2.95 ukat/L(ref. 0.52-2.53)SE 2,CRP negativan, Fibrinogen 3.96g/L Tokom ispitivanja u bolnici u maju 2007 Elektroforeza serum proteina alfa 2-g frakcija 11.3%(ref 5-10%), u julu 2007 S-ACE 885.2 nkat/L(133-866) , kontrolni u septembru 2007 775, Da li iamte neki predlog za dalja ispitivanja ili dijagnozu.Unapred zahvalna,

    Odgovoreno: 04. 03. 2008.
    • Postovana, Najpre da Vam se izvinim jer se ne bavim decjoj gastroenterologijom. Tegobe i nalaze koje ste pomenuli svakako ukazuju da se radi o sistemskom oboljenju kod VAseg deteta. Dosta analiza i i ispitivanja je uradjeno. Moj najbolji predlog je da se obratite profesoru Vojislavu Perisicu na Decjoj Univerzitetskoj Klinici u Tirsovoj ulici u Beogradu i yakazete pregled Vaseg deteta. Nadam se da sam Vam barem malo pomogao. Pozdrav