Poštovani,
    U poslednje vreme - proteklih godinu dana, imam problem sa naduvavanjem stomaka, pri čemu imam utisak da mi sve "stoji" u želucu, a osećaj je kao da imam ciglu u stomaku, kao da sam zabetonirana. To me čini nervoznom, napetom i imam osećaj da ću pući gledajući kako mi stomak raste. Stolicu imam redovno, svako jutro to obavim i tek onda mogu početi dan. Imam 40 godina, dete od 11 godina, vodim računa o ishrani, odričem se puno toga (ne jedem slatkiše, ništa na bazi belog brašna i šećera, kao niti crvenog mesa i prženih stvari) i redovno idem na aerobik. I pored vežbanja, kontrolisane ishrane, moji kilogrami ne idu dole. Radi se o standardnih 4 - 5kg. Bavim se stresnim poslom, dosta sam u kolima, a obzirom da imam presavijenu žučnu kesicu, ispočetka sam smatrala da je to uzrok što se osećam tako. Uz abdomena je normalan. Preporučen Pankreatin. Imam prolaps mitralne valvue i do pred planiranja deteta sam bila na amiodaronu. U poslednjih godinu dana mi je povećan broj ekstrasistola-uključen sotalex, da bi na kraju amiodaron dao rezultate. Rađena kontrola hormona štitaste žlezde, sve je ok, kao i šećer. Međutim, ekstrasistole su se pojačale do 39 hiljada, pa sam u dogovoru sa kardiologom prestala da pijem betablokatore. S vremena na vreme - kad sam umorna, osetim da mi srce užurbano radi, ali nakon odmora bude u redu. Moram napomenuti da mi je u toku uzimanja amiodarona raspoloženje išlo od krajnje agresivnog do apatičnog. Pripisala sam to delovanju amiodarona i na žalost nisam kontrolisala krvnu sliku. Na internetu sam pokušala doći do informacija o čišćenju organizma - od pijenja cvekle, gline - jer sam mislila da je u pitanju kandida - tj. da me ona drži tako naduvanom, ali nije-u granicama je normale. Primetila sam u zadnjih mesec dana izrazite promene raspoloženja, pa čak i duže intervale apatije, koje sam pripisala poslovnim problemima koje imam, ali sam čitajući Vaš sajt pomislila da baš i nije to što ja mislim. Do pre dve godine sam bukvalno bila suva, tj. nisam se znojila, a sada umem da budem mokra od znoja. Ne tokom celog dana, posebno je sada teško proceniti na ovoj vrućini da li je to u granicama normale. I ne znoje mi se dlanovi, pa mislim da je to ok. Imam Žilberov sindrom, blizanačko sam dete (brat je umro na porođaju) i rođena sam sa 2100 g. Menstruacioni ciklusi su mi više nego uredni, ali u poslednje vreme bolni i nešto duži periodi krvarenja. Ginekološki nalaz uredan. Majka mi je dijabetičar na Insulinu, a pokojni otac je šećer uspevao kontrolisati tabletama. Moj nivo šećera je 4,8. Pritisak mi je školski, visoka sam 171 cm i teška 68 kg. Sa 14 godina sam preležala tuberkulozu, prošla terapiju streptomicinom, te ostalim tuberkulostaticima. Optimalno zdravstveno stanje je zadovoljavajuće, ako isključimo problem sa stomakom i raspoloženjem. Nadam se da Vas nisam zatrpala informacijama, ali kako ono kažu - dobra anamneza - pola dijagnoze. Molim za savet kako bih se osećala dobro i zdravo.
    Hvala unapred, Novosađanka.

    Odgovoreno: 31. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Za početak predlažem da uradite kompletne laboratorijske analize sa krvnom slikom i ultrazvučnim pregledom trbuha, pre svega pankreasa. Tegobe koje navodite mogu biti posledica poremećenog varenja. Uraditre i pregled stolice na bakterije, gljivice i parazite. Od lekova za sada uzinajte espumisan koji će Vam olakšati nadimanje.