Poštovani,
    Imam 31 godinu. Porodila sam se pre tri meseca, a žučnu kesu sam laparaskopski operisala pre 40 dana, posle četiri uzastopna napada (za mesec dana). Sitno kamenje i mulj su se pojavili u trudnoći, ranije nikada nisam imala problema sa žučnom kesom. Ranije, 2007. godine, imala sam helicobakteriju koju nisam lečila, samo sam jako vodila računa o ishrani. Obzirom da ja i sada, posle 40 dana od operacije žuči, imam blage bolove na mestu gde je žučna kesa bila i pozadi, na leđima, i mučnine, koji više zabrinjavaju nego što smetaju (bojim se zbog pankreasa jer sam prilikom jednog napada imala upaljen pankreas), molila bih Vas da mi odgovorite da li su te tegobe normalne i šta smem da jedem od hrane. Hirurzi su mi rekli da smem sve da jedem, ali očigledno to nije istina, jer imam tegobe. Nakon 20 dana od operacije radila sam uz i sve je bilo u redu. Da li trebam proveravati ponovo ili da se opustim i živim normalno?
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 31. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Obično su tegobe prisutne postoperativno kada se promeni način na koji se hrana vari posle operacije. Žuč sada ulazi u dvanaestopalačno crevo i izmedju obroka, a ne samo kada je žučna kesica, pre operacije, bila podražena obrokom masne hrane. Jedite tečno i kašasto, još uvek bareno i izbegavajte životinjske masti. Ne brinite tegobe će se smiriti.