Poštovani, Moja majka (rođena 1957. godine) već 4 meseca ima bolove u želudcu. Bol je stalno prisutan, ali je različitog intenziteta, pojačava se nakon jela. Naročito je izražen sa desne strane i reflektuje se ka leđima. Urađen je ultrazvuk abdomena. Nalaz je sledeći: "Jetra je normalne veličine i uredne ehostrukture. Holocista je presavijena i bez znaka kalkuloze. Pankreas, slezina i bubrezi su neupadljivog nalaza. Ne registruje se prisustvo slobodne tečnosti u abdomenu." Zatim je početkom januara ove godine urađena gastroskopija. Nalaz i terapija: EZOFAGOGASTRODUODENOSKOPIJA " Bez premedikacije se pandenoskop plasira u proksimalni deo jednjakka čija je sluzokoža lako zamućena, očuvanog elasticiteta. Kardija je kompetentna. Želudac je elongiran, hipotoničan, fragilne, mutne, hipermične sluzokože, nešto slabije izraženih nabora, a u lumenu se nalazi manja količina sluzavog, zelenkastog sadržaja. U retroverziji, na forniksu nalaz uredan. Angularni deo b.o. Antrum je užeg lumena, neravne, grube, inflamirane sluznice, očuvanog integriteta. Pilorus je deformisan, insuficijentan, sa blagim bilijarnim refluksom tokom pregleda. Bulbus duodenuma je šireg lumena, edematriozne i hiperemične sluzokože, dobro izraženih nabora, bez ulceracija ili erozivnih promena. Postbulbarni deo je ispunjen tečnim, žučnim sadržajem, a do D3 nema drugih patoloških promena. Biopsija sluzokože želuca i dudenuma: HELICOBACTER (ureaza) TEST POZITIVAN (++)!! DG: ELONGATIO ET HYPOTONIO VENTRICULI. GASTRODUODENITIS CHRONICA BACTERIALIS. DEFORMATIO ET INSUFFICINETIO PZLORI CUM REFLUX BILIOGASTRICA Th: režim ishrane po savetu Capsule Clathrocyn 500 2x1 (8dana) Amoxicillin 500 (8dana) Tbl. Controlloc 40 2x1 tokom 2 dana, zatim 1x1 pre doručka Caps. Espumisan 3x2 posle jela Tabl. Ksalol 0,25 2x1 i Pancreatin 3x1 tokom jela." Nakon 8 dana uzimanja antibiotika stanje je bilo nešto bolje, uglavnom bol je prestao, ali je to trajalo veoma kratko, dva-tri dana, a zatim su ponovo krenuli bolovi. Ona i dalje uzima navedenu terapiju, sve osim antibiotika, ali nema značajnijeg poboljšanja. Bol je uglavnom svakog dana prisutna, ponekad i gorušica ili nadutost, zatvor, pečenje u želucu... Primetan je i gubitak na težini, oko 10 kg. Sve vreme ima dobar apetit, ali se plaši da uzima hranu jer se bol uglavnom pojačava nakon obroka. Molim Vas za mišljenje i savet jer ova terapija ne daje željene rezultate.

    Odgovoreno: 27. 02. 2008.
    • Postovani, Najpre treba uraditi ginekoloski pregled, u slucaju negativnog nalaza predlazem obnavljanje ezofagogastroduodenoskopije sa uzimanjem isecaka antralnog delka zeluca za koji se kaze da je nesto suzen. U obzir dolazi i radioloski pregled zel;uca barijumom gde odredjene promene, pre svega u slumenu i peristaltici mogu dobro da se vide. Sto se terapije tice, ona je adekvatna da endoskopski nalaz. Pozdrav, javite mi se sa novim nalazima.