Poštovani doktore!
    Već tri godine imam zdravstvenih problema. Krenulo je sa pojavom tečnosti u duglasu. Uz lekarski savet koristila sam razne antibiotike, injekcije (gentamicin) i hemomicin, ciprocinal. Ali vremenom se uz pojavu ovulacije, problem je sve česći. U Februaru ove godine sam imala jake bolove (nisam mogla ni da sedim ni stojim, oštar bol). Bila sam na stacionarnom lečenju. Rečeno mi je da je u pitanju cista koja je pukla i radili su mi punkciju, ali nije dobijen nikakav sadržaj. Daljem ispitivanjem specijaliste, poslata sam dalja ispitivanja. Kod gastroenterologa. Urađen je eho abdomena i nalaz je bio u redu. Ali je laboratorijski je utvrđena povišena alfa amilaza. Koja je tada iznosila 125. I svaki mesec od tada je rađena i uvek se povećavala. Trenutno je 150. Radila sam endoskopski pregled (dobar nalaz), jer sam imala problema sa opstipacijom, gasove, nadudost. Od th. Sam dobila pankreatin, pre jela i espumisan posle jela. I laxumucil za stolicu, ali mi slabo tablete pomažu. Što se tiče ostalih nalaza sve je u redu, ali se alfa amilaza svaki mesec povećava. Pa me interesuje šta bi to moglo da bude? Zbog čega se povećava? Jer mi do sada niko nije dao konkretan odgovor na moj problem.
    Unapred zahvalna! Ivana

    Odgovoreno: 22. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Amilaza je povećana kod oštećenja pankreasa, ali najmanje nekoliko puta od normale, kod Vas je nalaz 1,5 puta povećan. Amilaza je povećana i kod oboljenja pljuvačnih žlezdi, ali može biti povećana i kod jajnika i drugih stanja. Nisam siguran da je pankreas kod Vas oboleo.