Lijepi pozdrav!
    Imam nekoliko problema koji me muče duže vrijeme, otprilike oko 1,5 god. Imam osjećaj da se vrtim u krugu, tapkam po mjestu i ne vidim izlaz-postavljanje dijagnoze za moju situaciju. Problem je počeo početkom prošle god. Kada sam završio na fizikalnoj terapiji na bazenu, hidromasažnoj kadi gdje sam bio zbog kičme-lumboišiatiko. Pošto mi nije puno pomogla terapija dobio sam Decortin 5 tablete. Osjetio sam bolove u trbuhu, pečenje u ustima, metalan okus, na usnicama neke naslage, peku usnice, neki prištići iz nutra, peče jezik, otežano gutanje, puno sam mokrio oko 10 puta na dan. Također me peklo u spolovilu, nešto trnulo itd. Unutar 1 mj smršavio sam 10 kg, imao sam velike proljeve i kašaste stolice. Imao sam 1 god prije malu kvržicu na preponi, sad je i ona narasla prokrvarila, dobio temperaturu, operirao je dva puta u 2 mj. - kažu lojna žlijezda. Otkrivena mi je kandida albicanic u ustima, xerostomija, nedostatak sline (test salivacije), probao sam razne gelove za liječiti gljivicu, sve bez uspjeha. U nekoliko navrata radio masažu laserom slinovnice, nema rezultata. Također mi je bila otkrivena streptokoka agilatic gripe b u čistoj kulturi u nekoliko navrata. Pošto sam se žalio na bolove u prsima gastroskopijom otkrivena mi hijetalna hernija, ultrazvukom abdomena 2 kamenca u žući. Nakon svega počele su me svrbjet oči, peči, jako suhe-konjuktivitis, shimer test, rose bengal, jako loši rezultati. Počeo sam se i dalje žaliti na spolovilo i opisane probleme i kad je streptokoka izliječena, ali su je opet nalazili. Poslije su nalazi brisevi uretre bili u redu, a liječnici mislili da umišljam, te me slali k psihijatru. Nakon tog pronašli su mi klamidiju (vjerovatno sa bazena, nemam odnose promiskutetne). Liječen sam od nje i testovi negativni nakon tog. Pronađene su mi i kvašćeve gljivice u stolici-candida, lijekovima je nestala. Problemi i dalje svi isti, slinovnice, proljevi, kašaste i krvave stolice, smetnje gutanja, kandida u ustima, slabost, pečenje u očima i suhoća, mokrenje, itd. Obavio sam biopsiju žlijezde slinovnice - u nekim od uzoraka nađu se žarišta limfocitarne inflitracije koje broje do stotinjak upalnih stanica. Nalaz se uklapa u sliku syogrenovog sindroma, dg oligosialia, obavio sve imunološke nalazeena, ana ssa ss b, apsolutno sve, obavio shimer test gdje je test suze jako smanjen, napravio kolonoskopiju gdje su mi pronašli 2 manja polipa-mikroskopski opis biopsije kolonoskopije-komadići su dijelići sluznice debelog crijeva sa kriptamaobloženim pravilnim epitelom, te sa blaže zadebljanom laminom muskularis mukoze. Ulamini propriji uz krvarenje i edem je srednje obilan do obilan mononuklearni upalni inflitrat koji na jednom mjestu formira limfni folikul, ali nađe se i pokoji neutrofil, te eozinofi, na pasaži tankog crijeva-sasvim sitni defekti punjenja na sluznici, na ileumu prisutna flokulacija kontrasta, terminalni ileum uredan, valvla je hipertrofična. Opisane promjene sluznice ileuma upućuju na upalne promjene, moguće i sasvim rani oblik kronove bolesti. Tu je dijagnoza postavljena tipo jedan liječnik mi je posumnjao na Chron, rekao sam drugom, ovaj napisao, ovi prepisali. Sada sumnjaju između chrona, cholitisa (moja stara dijagnoza) ili iritabilnog crijeva. Sada govore da sumnjaju da nije chron? Dobio sam asacol-mesalazin za crijeva i probava se normalizirala dobrim djelom (ali je prošlo sveukupno 10 mjeseci koliko sam bio izmoren od tog). Šalju me kod psihijatra koji govori da imam realitetne probleme. Na kraju prošle god. Obavio cistoskopiju uretre gdje su zakključili da imam suženje mokračnih kanala jer nisu mogli obaviti pregled do kraja i završio na operaciji, nakon tog se stanje smirilo, mokrenje sa 10 puta na dan došlo na 5-6 puta, ali trnci ostali. Test za kandidu ponavljao puno puta unutar više od 1 god, uvjek je prisutna u ustima-jeziku i svi simptomi gore opisani, tako i oči i usta, nos. Vratio sam nakon 1 god svih 10 kg, imam malo više snage. Radio sam pasažu jednjaka koja je uredna, a boli jako u grlu prilikom gutanja sline. Pred kraj prošle god. Pojavilo se perutanje u korjenu spolovila, prešlo na testise, počeo jako veliki svrab, pojavile se ranice koje su pekle, boljele. Kod dermatologa u nekoliko navrata u 1,5 god testirao se na spolne bolesti, apsolutno sve, nikad ništa osim klamidije koja je više puta testirana-negativna, ponavljajuća streptokoka. Alergo testovi su uredni, nisu uzrok tome, nitko ne zna zašto izbija. Naznaka je da to radi streptokoka agilactic grupe b. Prije nekoliko god odjednom je počela naticati i kožica spolovila, nisam mogao prevući natrag na spolovilo-balantitis, fimoza. Nakon operacie otiče kod odnosa spolovilo po šavu, povremeno se pojavi kao vodeni mjehur koji nestane, na dodir nekad bolan. To natiče kod odnosa, bolje ako upotrebljavam vodeni lubrikant. Također imam nekoliko god unutarnje i vanjske hemeroide, varikokelu, prebolio meningitis, prije jako svrbio anus sad povremeno, tako i ispod pazuha dođu ojedine, onda svrbež i kad se svrbim iritiram se još više. Koristio canesten, betrion za spolovilo i pazuh, ne pomaže. Imam i diskusherniju, cistu na mozgu, lumboišiatiko, djelomično oštećenje spinalnog korjena c6, bulging diska u segmentu c5/c6, dischopatia, c6/c7, itd. Nedavno mi je otkrivena i heliobactery pilory, ali nitko mi nije dao terapiju, govore da je i ona možda uzrok sluzavim stolicama, suhoči usta, kandidi i ranicama, ali nitko ne poduzima ništa. Prije nešto više od 1 mj operirao sam 3 polipa na crijevima. Krvavih stolica više nemam, sluzavih nisam imao neko vrijeme sada opet dolaze. Ponekad dobijem temperaturu od 37-37, 5 i traje po nekoliko dana i sama prođe. Nedavno mi opet otkrivena streptokoka, popio sam cefixim i nakon njega stanje mi se nešto popravilo-puno manje svrbi, ranice skoro nestale. Bilo je dosta dobro oko 10 dana, na lagano samo trnci u spolovilu. Napravio sam kontrolni bris na bakterije, te poslije brisa počeo piti drugu dozu cefixima da probamo izliječit uretru ako je ostalo još streptokoke zbog trnjenja koje je ostalo (ranice nestale). Međutim u toku terapije pojavio se opet svrbež, ranice, nalaz brisaj-opet prisutna streptokoka agilatic grupe b, opet trne spolovilo, ponekad me tjera na mokrenje jako. Alergičan sam na penicilin. Moj liječnik kaže da je antibiogram loše napravljen ovaj put, malo je lijekova predloženo za liječenje, Cefixim prestao uzimati jer se stanje pogoršalo, pa izgleda ne djeluje. Odlazim kod dematologa po savjet za lijek, pitamo ako može penicilinske inekcije da ostanem pod nadzorom u bolnici jer sam alergičan na njega. Govore da streptokoku ne trebam liječiti, da to imaju mnogi i da u bolnici ne trebam biti, te mi nisu prepisali lijekove. Moj liječnik se čudi takvoj odluci jer imam puno problema pa je mislio da će nešto poduzeti, te me šalje infektologu. On govori da neka nastavim sa cefiximom još 20dana (2 doze), moj liječnik se čudi jer mi te tablete ne pomažu, te nezna što da mi da. Problemi su mi ostali, a terapije nemam, nitko me više ne shvača ozbiljno, svi se ograđuju i govore nisi za mene nego za ovog ili onog. Također su mi nakon 1,5 god rekli da su prištiči sa unutarnje strane gornje usnice-prisutne fordyceove granule na vestibulumu usnica na distalnoj sluznici obraza, nastale naslage i prištići po usnicama i sa unutarnje gornje strane, jako me smeta, peče, no nitko mi za to nikakav lijek ne prepisuje. Imunolog koji je prvi posumnjao na Syegren sad ga ne želi potvrditi jer su u mojoj bolnici rekli da utprobleme sa suhočom očiju i ultrazvuk žlijezde slinovnice ne ulazi pod syegren dijagnozu iako biopsija to potvrđuje (radio biopsiju u zgb), te stoga ne može on ptvrditi to. Uzagrebu oralni patalog kaže da imam puno parametara za syegren, osim analiza krvi koji mogu bit i negativni u ovom slučaju. Da je trenutno važnije mišljenje još jednom testa sze u oku. Ponovio sam ga, te je test još mmanje suze u oku. Moram se javiti imunologu, kontrola oftamologu, pa oralnom patologu. Koji će vjerovatno potvrditi syegren. Ponovio sam ena nalaz idr sve negativno. Mislim da imunolog opet neće htjeti potvrditi dijagnozu. Govore mi da i problemi sa želucem mogu raditi probleme na ustimahiv poziivan (testiran više puta u 1, 5 god) nalau uvjek negativan, također syegren da baca na kožu, usta, cholitis, chron. Sve se nešto nagađa, a ja nakon1, 5 god još neznam što mi e, vrtim se u krugu kao štto sam napisao na početku. Niti jedna dijagnoza mi nije sa sigurnošću postavljena-chron, kolitis ili iritabilno crijevo? Da li imam syegren ili ne? Da li mi ranice dolaze od tih vrsta bolesti (syegren, streptokoka, helyobactery, kolitis, kron, iritabilno crijevo)? Treba li ili ne liječiti streptokoku agaliactic grupe b (čujem ako se ne liječi mogu nastat problemi veći). Neki spominju reiterov sindrom zbog klamidije koja je bila suzeu oku, sline, temperature koja je povremeno, pa odbijaju jer nemam reumtoidni artitis (tako imunolog misli i za syegren), neki spominju bechetov sindrom. Sad se azlikuju mišljenja iz moje bolnice i zagreba, te nekih liječnika i u mojoj bolnici u vezi dijagnoza. Ja se šetam, radim brdo nalaza gdje mi je većinom krv u redu, pa mi neki govore da sam zdrav, neki na osnovu drugih pretraga da imam velikih poblema. Neki govore da trebam operirat žučne kamence drugi ne treba, pratićemo, čekaj prvi napadaj, jedni da se boje da ne zaradim koju infekciju jer sam tom podložan, nek se cijepim protiv hepatitisa b za svaki slučaj? Znam da je teško da mi kažete nešto u par rečenica, a ja se vrtim već 1,5 god bez uspjeha, ali vas molim za neki savjet što biste rekli o kojoj bolesti od tih bi mogao imati za dijagnozu, da li treba i koji lijek za streptokoku piti, operirati ili ne kamenac na žući, što sa helio bactery, syegrenom (imam ga ili ne), koju bolest imam sa crijevimaitd itd.
    Hvala unaprijed na odgovoru. Izvinite što sam napisao roman, al puno toga imam...

    Odgovoreno: 16. 07. 2009.
    • Poštovani,
      Pažljivo sam pročitao vaše pismo. Zaista je teško na osnovu nalaza bez kliničkog pregleda reći nešto odgovorno. Verovatno da imate sjoegrenov sindrom. Najpametnije što Vam mogu savetovati je da konsultujete i reumatologa. Promene na polnom organu i nalaz na tankom crevu u toku kolnoskopije ukazuju da možda imate i reiterov sindrom. Za sada nemojte da operišete žučnu kesicu.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #32939

    • Poštovani "geronimo", pretražujući po internetu zbog sličnih tegoba i sličnih iskustava, samo bih vam htjela izraziti podršku jer znam da su rijetki koji vas mogu razumjeti. Eto, znajte da nas ima.