Poštovani dr. pozdrav!
    Moja dijagnoza nakon izlaska iz bolnice glasi dg: ulkus bulbi duodeni parietis ventralis apicis diverticulum oesophagei, anemia syderopenica. Na endoskopiji se zapaža: duodenum - na prednjem zidu apeksa bulbusa prisutna srednje duboka ulceracija sa ravnim rubovima koji su fragilni bez aktivne hemoragije postbulbularni d2 bez endoskopskih promena. Nakon četri meseca od izlaska iz bolnice na ponovljenoj endoskopiji nalaz je sledeći: jednjak-u srednjem delu vide se dva veća divertikuluma jedan iznad drugog bez prisustva sadržaja niti znakova divertikulitisa. Želudac - ulaz nesmetan sa malom količinom kiselog sadržaja. Na angulusu i pilorusu vide se dve polipoidne formacije veličine oko 5 mm na širokoj bazi i lakom imbilikacijom na vrhu. Pilorus ekscentrično postavljen. Duodenum: bulbus deformisan. Postbulbulbarni deo bez endoskopskih promena. Test na h. Pylori: - igg u/ml - 229. 0 norm. Vr. 20. 0-30. 0 dg. Diverticulum duplex oesophagei poliposis ventriculi regio antri gastritis etz bulbitis chr. Deformatio bulbi duodeni šta raditi kako eliminisati ova dva polipa koja su se javila 4 meseca nakon izlaska iz bolnice i da li je h. Pyilori uzrok njihovom nastanku kako je moguće da ih ranije na endoskopskom nalazu nije bilo i šta preduzeti da li je potrebna neka operacija ili će se nakon eradikacije h. Pylori stanje dovesti na normalu. Od terapije uzimam omeprol kaps. 2x1 i lekove za anemiju kao i za srce (antagoniste kalcijuma verapamil), kao i dilacor, lometazid, enalapril. Šta predlažete u vezi polipa i svega ostalog hvala na odgovoriu inače ja imam 83 god., a doktor koji je gledao na endoskopiji kaže da prvi put vidi ovako neke stvari.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 27. 06. 2009.
    • Poštovani,
      Polipi se uklanjaju endoskopskim putem, ali je opisano da nakon eradikacione terapije za helicobacter mogu da nestanu. Stvari koje opisujete se jako često viđaju u svakodnevnoj praksi, možda je mislio na divertikulume koji su ređi, ali u suštini ne prave nikakve tegobe.
      Pozdrav.