Poštovani!
    Prije 18 godina ustanovljeno mi je u Njemačkoj "ciroza jetre". Od tada ne pijem alkohol i prilično dobro se osjećam. Dobro jedem, pomalo radim u zadnje vrijeme imam problema sa disanjem (astma).  Sada moj problem i pitanje: imam dobar apetit, kvalitetno se hranim, ali ne mogu preći 56kg (visok 174), ova kilaža je od kad sam dobio dijagnozu "ceroza jetre) . Moja težina se kreće između 54,5 - 56,5 kg. Trebam li biti zabrinut radi toga i šta bi mogao učinuti da se bar malo "popravim". Nadam se odgovoru.
    Unapred veliko hvala!
    Pozdrav Mesud.

    Odgovoreno: 23. 06. 2009.

Komentari na pitanje: #32176

    • dr Rakocevic 23. 06. 2009.

      Obzirom da se bavim ishranom, moracu da dam komentar. Prvo: pacijent je u zoni malnutricije odnosno pothranjenosti. Drugo: cenjeni kolega je predložio namirnice koje imaju malu energetsku vrednost i koje nisu relevantne ni za popravljanje uhranjenosti ni za sudbinu ciroze. Samim tim pacijent može da produbi stanje pothranjenosti. Poštovanom pacijentu ja bih savetovao odlazak kod nutricioniste kako bi dobio adekvatno proračunati jelovnik i stvarno krenuo ka popravljanju težine. O surutki nemam posebno pohvalno mišljenje. Čaša jogurta je kompletna i kvalitetna namirnica, a surutka je nusprodukt sirenja mleka; surutka u prahu je 70 % laktoza - mlečni šećer. Sve ono čega ima u surutki - ima ga i u mleku / jogurtu. Pozdrav.