Poštovani doktore,
    Imam 38 godina, 75kg, visina 1,8m u sklopu detaljnog kliničkog ispitivanja rađena mi je gastroskopija i kolonoskopija. Ph nalaz gastroskopije: dg: gastritis chronica abacterialis inactiva antralis ventriculi. Dg: gastritis chronica abacterialis inactiva regionis corporis ventriculi. U primljenom materijalu se nalazi jedan površni i delom raskidan isečak sluznice tankog creva očuvane visine resica, obloženih tipičnim crevnim epitelom sa srednje izraženim inflamatornim infiltratom limfocita i plazmocita u lamini propriji, dg: enteritis chronica. Ph nalaz kolonoskopije: epitel na površini je očuvan, kripte su blago narušenog rasporeda i pravca, obložene pravilnim cilindričnim epitelom s odgovarajućim brojem peharastih ćelija. Endematozna lamina proprija nalazi fokalno guste infiltrate limfocita, plazma ćelija i retkim nakrofaga. Nalaz odgovara hroničnom nespecifičnom kolitisu. Nemam nikakve tegobe pa me interesuje da li mi je potrebana terapija. Također me interesuje da li čišćenje fortransom pre kolonoskopije ima neku pozitivnu ulogu u čišćenju debelog creva slično kao i hidrokolon terapija.
    Unapred zahvalan na odgovoru.

    Odgovoreno: 18. 06. 2009.

Komentari na pitanje: #31253

    • Gastritis chronica U isjecku djelicsluznice zeluca korpusnog tipa

      I

      U lamini propriji fokalni infiltat limfocita

    • Ninoslav matijevic 26. 12. 2019.

      Poštovani doktore, hteo bih da pitam za oca, koji je prilično zabrinut i nervozan.... Pre više od godinu dana ustanovljena mu je Kronova bolest. Koristio je redovnu terapiju. Inače, ima 63 godine. Početkom decembra radjena je nanovo kolonoskopija, i ustanovljene su nove promene na sledećem segmentu dužine debelog creva. Zatim je vršena analiza isečka vezano za novu promenu. Rezultat isečka za izdvojeni segment debelog creva govori da postoje "raskidani epitel kripti i površnog epitela očuvanih citoloških karakteristika". Zatim, piše da postoji "manji nabor sluznice debelog creva sa grananjem kripti i postoje znaci vrlo blage nespecifične inflamacije". Prisutna lamina proprija isečka sluznice debelog creva je skoro u celosti ispunjena svežom krvlju. Zanima me, da li je to nastavak razvoja Kronove bolesti i upalnih procesa karakterističnih za nju, ili izloženi rezultat može da upućuje na razvoj nečega što je ozbiljnije i opasnije u smislu bolesti.