Poštovani,
    Imam probleme sa hemoroidima. Uradila sam rektoskopiju i irigografiju i taj nalaz je dobar odn. ne pokazuje ništa sem hemoroida. Kako mi je otac umro od raka debelog creva ipak smatram da se hemoroidi mogu pretvoriti vremenom u karcinom pogotovu što svakodnevno malo krvare prilikom stolice. Za sada nemam druge simptome o kojima sam čitala, nemam prolive ni zatvore, stolica je uredna i pazim na ishranu, koristim mast i čepiće i redovno se perem posle stolice. Šta još mogu da učinim preventivno?
    Hvala

    Odgovoreno: 06. 06. 2009.
    • Poštovani,
      hemoroidi ne mogu da prerastu u karcinom. Što se tiče preventive za rak debelog creva posle 45 godine treba da uradite kolonoskopiju i da je radite na 3 do 5 godina, da jedete što više voća i povrća, samo dva obroka crvenog mesa nedeljno, da se što više krećete, ne jedete masno i so više bljnih vlakana da unosite. Redukujte telesnu težinu ako ste gojazni.