Postovanje, Mom ocu (1957)je u martu prosle godine iznenada operisan tumor na debelom crevu u Pozarevcu-uputna dijagnoza je bila Ileus, a zavrsna Lap. Med. Subtot Ineo flexure colonis dex. Haemicolectomia l.Dex.cum ileotransverso anastomosis T-L. Postoperativni tok je bio zadovoljavajuci, tata se brzo pridigao, primao je i hemoterapiju, ali je normalno funkcionisao. Histoloska dijagnoza od 15.3.2007.-Adenocarcinoma int.crassi G2, in st.pT4 (infil. na serozu creva).pN2 7/12. Resekcioni rubovi bez prisustva neoplazije. CEA=3,7 ng/ml (do5), CA 19-9=5,79 U/ml (do 37). Prva odluka Konzilijuma je bila nastavak lecenja adj. HT 5 Fu-Lv. Naredna histoloska dijagnoza polovinom decembra - CEA 1.5 ng/ml (do 4), Ca 19-9=22,76 U/ml (0-39). Na KT pregledu abdomena radjenom presecima od 10 mm nije uoceno napredovanje osnovne bolesti- jetra homogena i bez promena, pankreas bez fokalnih promena i sl, ali je otkriveno da bolovi imaju veze sa kamenom u zucnoj kesi. Planirano je sto duze odlaganje operacije kamena da bi prethodna rana bolje zarasla, ali je doslo do velikih bolova i gubitka tezine, operacija je uradjena 11.1.2008. Zucna kesa otvorena i ispraznjena,i nadjeno ma! sno tkivo, precnika do 50 mm infiltrovano belicastim zilavim tkivom, ali je ustvari nova zavrsna dijagnoza- 1-Metastasis adenocarcinomatis G2, partim mucinosum in pariete vesicae felleae et hepate. 2-Metastasis adenocarcinomatis G2 in texto adiposis. Mozete zamisliti taj sok za sve nas, tati nismo rekli, a otpusten je posle velikih muka 1.2. Proslog cetvrtka 7.2. uspela sam da zakazem kod prof Miroslava Milicevica na Prvoj hirurskoj klinici, i oni naravno traze sve nove analize ukljucujuci i MSCT sa arterijskom i venskom fazom, koji prethodno nikada nije radjen. Znam da najsavremeniji postoji na VMA i KCS,pokusavam sto brze da dodjem do njih,jer je to sada najbitnije, iako je dijagnoza losa. Sta vi mislite o celokupnom slucaju? Bila bih vam zahvalna na svakom savetu, pa i na onom koliko takva vrsta pregleda kosta na privatnim klinikama, i koja od njih je najbolja. Zahvaljujem se unapred

    Odgovoreno: 11. 02. 2008.
    •  Postovana, Zao mi je sto mogu da potvrdim ono sto znate da metastaze znace da se bolest prosirila sa primarnog mesta. Metoda koja je predlozena Vasem ocu da bi se sagledali unutrasnji organi je najbolja metoda i meni zaista nije poznato da li se MSCT negde u Srbiji radi u privatnim klinikama. Raspitatjte se u Beogradu da li se to moze uciniti u Eurodijagnostici. pozdrav