Poštovani doktore, Posle utvrđene rektoragije moja majka se upućuje od strane gastroenterologa na pregled tankog creva posto na debelom crevu nije pronađen uzrok krvarenja. Endokapsula pokazuje sumnju na Mekelov divertikulum ili na postojanje većeg tumora. Za koji dan radimo scintigrafiju. Operacija je otpisana kao mogućnost zbog lošeg kardiološkog stanja majke. Mene interesuje da li postoji neki drugi način lečenja Mekela(ako je to slučaj)da bi se izbegla česta krvarenja(1-2 mesečno) zbog čega majka jedva preživljava i zapada u tešku anemiju i naravno, uvek završava na transfuziji u bolnici..Zar je moguće da ćemo tako do kraja života...Majka ima 68 god. i do pre par meseci NIKADA nije imala nikakvih problema sa stomakom.Inače je dijabetičar na insulinu i ima primarnu bilijarnu cirozu jetre...Pije farin zbog visoko rizičnog tromba kraj srca zbog čega je i otpisana operacija... Unapred zahvalna na odgovoru.

    Odgovoreno: 11. 02. 2008.
    •  Postovana, Na zalost Mekelov divertikulum se leci iskljucivo hirurski, obicno se on dijagnostikuje kod mladjih osoba, medjutim, kao sto ste i napisali jos uvek nije pouydano da li je u pitanju Mekelov divertikulum ili tumor tankog creva. Manji tumori u zavrsnom delu tankog creva, tako zvani polipi mogu da se leci i metodom polipektomije u toku kolonoskopije, dakle bez ooste anestezije. pozdrav